Märta Janssons anor


Här följer min mormors anor.

Några förklaringar:
  Numreringen är gjord enligt systemet att en persons far har personens nummer gånger två, medan modern har faderns nummer plus ett.
  Ett frågetecken FÖRE ett nummer innebär att det är osäkert om personen ifråga är den rätta föräldern. Ett frågetecken EFTER en viss uppgift (ort, datum) innebär att just denna uppgift är osäker.
  Länet är Västmanland (U), om inte annat anges
  Förnamn är standardiserade till modern stavning, men inte alltid i dess grundform (exvis förekommer Kajsa och Stina istf Katarina och Kristina). Efternamn anges i den vanligast förekommande formen för resp. ana (exvis Ersson istf Eriksson).
  För att spara utrymme förkortar jag Sura Su, Ramnäs Rs, Gunnilbo Gu och Västervåla Vv.

Källor är främst husförhörslängder, dop-, vigsel- och dödslängder. Vissa uppgifter har jag hämtat från Disbyt på DIS. De är märkta (AL) = Anders Lindberg, (MA) = Margareta Arendt, (SG) = Stig Geber, (SAO) = Sven-Arne Olsson och (LJ) = Leif Jönsson. (MC) = från Martin Casteruds hemsida och (PE) = Peter Engholms hemsida. Tack!

Maila mig!

 
1) Märta Jansson
f 11.4 1920 i Jobsbo, Sura, g 1940, d 28.1 2001
syskon: Ivar (1912-18)

GENERATION I
2) Ernst Theodor Jansson
f 7.5 1887 i Gillbo, Gunnilbo, d 16.5 1962
halvsyskon: Gustaf
3) Agnes Katarina Eriksson
f 4.11 1890 i Jobsbo, Su, d 26.4 1956
syskon: Tekla Elisabet (1887), Signe Maria (28.2 89-5.9 1972), Karl Johan (92), Olga Matilda (94), Ture Rikard (96), Beata Ingeborg (98-?), Anna Maria Andersson (1901-?), Elsa Linnéa (02)

GENERATION II
4) Jan Erik Jansson hemmansägare
f 16.3 1859 i Surtorp, Su, g 2.6 84, d 15.8 1902
syskon: Edla Maria (69), halvsyskon: Karl Gustaf (86), Per Otto (1887-1943)
5) Anna Matilda Johansson
f 28.1 1857 i Kyrkefalla, Skaraborg, d 10.6 1923

6) Johan Viktor Eriksson
f 7.10 1864 i Jobsbo, Su, g 7.5 87, d 7.4 1906
syskon: Ida Sofia (31.10 54), Erik Axel (10.4 58), Märta Elisabet (2.12 60)
7) Emma Mathilda Johansson
f 13.5 1867 i Ståltorp, Su, d 7.5 1947
syskon: Charlotta Kristina (15.10 61), Emma (67), Johan August (15.3 70), Karl Erik (2.12 74)

GENERATION III
8) Jan Erik Jansson hemmansägare, kommunfullmäktig 1863-77
f 4.1 1835 i Sörby, Ramnäs, g 1.1 58, d 1893
syskon: Margareta Kristina (27.4 38-44)
9) Margareta Kristina Gerdtsdotter
f 14.4 1829 i Näs, Su, d 7.4 77
syskon: Anders Peter (26), Mathilda (22.4 31), Jan Erik (34)

12) Johan Erik Andersson skattebonde
f 13.2 1828 i Jobsbo, Su, g 6.11 53, d 21.5 86
syskon: Brita Sara (13.4 25), Anders Gustaf (20.1 31)
13) Anna Lisa Norling
f 23.3 1820 i Tibble, Berg, d 19.6 1909
syskon: Sofia Lovisa (22.3 10), Kristina, Jan Peter, Maria C

14) Johan Erik Ersson
f 4.3 1829 i Gu, g 26.12 61, d e86
syskon: Erik (17.4 17)
15) Eva Katarina Berglund
f 20.1 1840 i Sörby, Vv, d e86
syskon: Johan Erik (21.7 32-27.10 1901)

GENERATION IV
16) Jan Jansson
f 3.9 1810 i Sörby, Rs, g 17.10 33, d 8.2 83
syskon: Kristina Katarina (21.1 14), Anders (26.10 16), Erik (13.12 22), Per och Stina Kajsa (28.1 26)
17) Margareta Kristina Jansdotter
f 27.11 1809 i Näs, Su
syskon: Brita Kajsa (11.9 13), Jan Erik (18.10 21), Anders Gustaf (24.4 28)

18) Gerdt Gerdtsson
f 17.3 1798 i Östra Flena, Gu
syskon: Margareta Kristina (93) = 35)
19) Margareta Andersdotter
f 17.2 1803 i Säter, Rs
syskon: Katarina (13.6 06), Erik (13.4 09), Johan (14.4 12), Petter (17.7 21)

24) Anders Jansson
f 16.1 1807 i Olberga, Su, g 22.6 25
syskon: Mats (15.12 05), Lars (14.3 08), Anna Lisa (15.3 13)
25) Brita Maria Ersdotter
f 15.10 1800 i Jobsbo, Su
syskon: Erik (29.11 02), Katarina Margareta (26.10 04), Anders (7.1 07), Kristina (4.1 10), Johan (15)

26) Jonas Norderling snickare
f 3.11 1785 i Hogsta, Munktorp, g 5.4 1818
27) Brita Andersdotter
f 10.7 1792 i Borsingby, Björskog
syskon: Anders (7.8 95-1805), Petter (24.4 00), Greta (7.12 97-1805)

28) Erik Ersson
f 29.11 1788 i Solmyra, Gu, g 7.11 1816
syskon: Kristina (2.9 91-1838), Olof (1.3 94-?), Susanna (12.8 96), Olof (6.3 1802), Anders (08)
29) Elisabet Jansdotter
f 24.4 1795 i Solmyra, Gu
syskon: Anders (f,d 85), Anders (86-88), Johan (25.11 88-1844), Brita (8.5 90-?), Brita (6.1 91-17), Anna (f,d 93), Elisabet /95-1812)

30) Mathias Berglund landbonde
f 1.7 1801 vid Gysinge bruk (X), g 3.3 32
31) Katarina Persdotter
f 3.4 1808 i Sörby, Västervåla
syskon: Anders (13.3 1794), Brita (24.5 1802), Peter & Margareta (5.2 05), Kristina (23.3 13)

GENERATION V
32) Jan Olsson
f 5.9 1786 i Rulltorp, Rs, g 19.10 1809, d 1829
syskon: Sara (15.4 80), Kristina (84), Elisabeth (31.5 89)
33) Kristina Jansdotter
f 31.1 1787 i Sörby, Rs
syskon: Anders (18.1 81)

34) Johan Andersson
f 15.10 1787 i Olsbomuren, Rs
syskon: Brita (x.8-20.12 98), Anders (91), Petter (13-18.8 94), Greta (24.10 1803), Jonas (19.9 06)
35) Margareta Kristina Gerdtsdotter
f 1793 i Östra Flena, Gu
syskon: Gerdt (17.3 98) =18)

36) Gerdt Hansson = 70)
f x.9 1759 i Sten, Gu, g 4.10 91
syskon: Anders (46), Susanna (49), Margeta (51), Brita (53), Elisabet (55), Anna (61), Erik (64), Kristina (26.10 65) = 69)
37) Kerstin Olsdotter = 71)
f 6.5 1769 i Östra Flena, Gu
syskon: Kristina (24.12 71-22.8 73), Olof (22.2 74), Erik (24.3 77), Anders (13.9 79), Margareta (82), Anna (13.9 85)

38) Anders Andersson
f 21.6 1760 i Säter, Rs, g 1802
syskon: Lisa (55), Kajsa (57), Stina (64-1826), Olof (73), Anna (76-92)
39) Kristina Ersdotter
f 25.4 1784 i Olsbomuren, Rs
syskon: Anders (8.4 80)

48) Johan Mattsson
f 26.11 1779 i Tibble, Rytterne, g 10.10 1805
syskon: Kristina (26.4 81), Anders (29.3 87-12.11 10)
49) Kristina Larsdotter
f 14.1 1787 i Svedet 2, Su
syskon: Jan (18.9 79), Erik (15.6 81), Brita (15.9 94)

50) Erik Andersson
f 16.9 1772 i Jobsbo, Su
51) Brita Andersdotter
f 24.9 1774 i Olberga, Su
syskon: Erik (19.2 62), Anders (27.3 66), Margareta (24.11 68), Maria (24.9 74), Matthias (1.10 82)

52) Anders Jonsson
f 4.9 1754 i Hogsta, Munktorp, g 79
syskon: Jonas (1.10 33), Olof (2.3 43), Kristina (28.1 51)
53) Elisabeth Olsdotter
f 1756

54) Anders Andersson sockenskräddare
f 10.10 1763 i Borsingby, Björskog, g 90, d 6.4 1846
syskon: Peter (49), Erik (52), Katarina (59)
55) Brita Nilsdotter
f 28.4 1766 i Borsingby, Björskog, d 20.7 1818
syskon: Margareta (13.9 72), Lars (1.10 75), Katarina (27.4 78-85), Nils (25.2 81), Petter (24.4 82), Kristina (2.11 84)

56) Erik Ersson
f 8.10 1763 i Bysala, Gu, g 24.1 88
syskon: Anna (27.4 59), Olof (61-63), Stina, Anders (67-73), Sara Lena (70-73), Stina (15.11 74), Olof (20.3 77), Anders (21.10 80)
57) Elisabet Olsdotter Wretström
f 31.3 1764 i Solmyra, Gu
syskon: Maja Stina (13.5 54), Susanna (x.3 66), Catharina (27.4 69-70)

58) Jan Andersson
f 23.8 1763 i Bysala, Hed, g 17.11 84, d 25.4 1809
syskon: Erik (64), Petter (10.11 66), Anders (68), Anna (71-73), Lars (74)
59) Elisabet Matsdotter
f 2.1 1758 i Berget, Gu, d 21.10 1815
syskon: Kerstin (39), Elisabet (47-52), Katarina (50-79), Olof (52), Anna (54), Hans (56), Elisabet (68), Brita (60)

60) Lars Berglund kusk
f 1760
61) Helena Margareta Öhman
f 17.3 1766 vid Gysinge Bruk

62) Per Andersson
f 15.12 1768 i Sörby, Vv, g 24.10 98
syskon: Brita (26.12 75), Jan (15.5 77), Erik (6.4 83), Jacob (30.6 86)
63) Margareta Larsdotter piga i Skrivargården
f 19.9 1772 i Södra Västansjö, Vv
syskon: Kajsa (43), Sara (47), Olof (45), ? (55), Brita (28.7 58), Jan (23.5 63)

GENERATION VI
64) Olof Mattsson torpare, hyttdräng
f 1753 (16.7 1754?) i Prästtorpet (?), Vv, g 11.10 78
syskon (?): Mats (25.12 44), Anna (10.12 46), Jan (20.6 51), Kerstin (12.12 52), Lars (2.5 62)
65) Kristina Jansdotter
f 27.6 1749 i Nyhyttan, Norberg
syskon: Maria (4.7 51), Anders (1.5 53-59), Elisabet (x.12 61)

66) Jan Andersson
f 9.9 1752 i Östsura, Su, g 8.10 80
syskon: Erik (47), Anna (56)
67) Katarina Jansdotter
f 1755 i Sörby, Rs, d 17.2 1800
syskon: Johan (9.11 60), Kerstin (30.8 67)

68) Anders Jansson
f 31.3 1763 i Ra, g 86
syskon: Petter (10.1 56), Johan (8.8 59), Olof (68), Jonas (8.8 74)
69) Kristina Hansdotter
f 25.10 1765 i Östra Flena, Gu
syskon: Anders (46), Susanna (49), Margeta (51), Brita (53), Elisabet (55), Gerdt (x.9 59) = 36), Anna (61), Erik (64)

70) = 36)
71) = 37)

72) Hans Andersson = 138)
f 12.6 1715 i Vreten, Gu, g 17.9 45
73) Brita Gerdtsdotter = 139)
f 7.6 1724 i Erlandsbo, Gu
syskon: Susanna (25-27), Olof (27), Jan (28)

74) Olof Olsson
f 24.7 1743 i Flena, Gu, d 1800
75) Margareta Ersdotter
f 7.7 1744 i Flena, Gu

76) Anders Olsson skattebonde
f 8.1 1731 i Säter, Rs, g 4.10 54, d 9.12 1819 (AL)
syskon: Margareta (26-?), Elisabet (27), Johan (30), Brita, Olof (34-35), Margareta (44-45)
77) Stina Andersdotter
f 6.3 1735 i Liarsbo, Rs, d 26.5 1809 (AL)
syskon: Kajsa =79), Anders (1.5 46), Margareta (f,d 50)

78) Erik Jansson
f 3.1 1752 i Finnhyttan, Ljusnarsberg (T)
syskon: Katarina, Elisabet, Brita, Anna
79) Katarina Andersdotter
f 23.12 1737 i Liarsbo, Rs
syskon: Stina =77), Anders (1.5 46), Margareta (f,d 50)

96) Mats Jansson
f 27.7 1753 i Olberga, Su
97) Elisabeth Andersdotter
f 19.2 1749 i Tibble, Rytterne
syskon: Kerstin (5.12 45)

98) Lars Jansson
f 15.5 1752 i Svedet, Su, g 78
syskon: Kerstin (39), Matts
99) Kristina Jansdotter
f 14.8 1757 i Gässlinge, Himmeta
syskon: Olof (45), Peter (46), Johan (49), Hans (54)

100) Anders Mattsson
f 18.1 1750 i Jobsbo, Su, g 72
syskon: Per, Erik
101) Maria Ersdotter
f 26.9 1747 i Djörkhyttan, Hedemora (W)
syskon: Brita (45), Kristina (10.3 54)

102) Anders Ersson
f i Ramnäs, g 5.10 1760 i Su
103) Maria Mattsdotter
f 6.10 1737

104) Jonas Ersson skräddare
f 31.5 1708 i Hogsta, Munktorp
105) Susanna Olofsdotter
f 11.5 1714 i Västra Sörby, Munktorp
syskon: Olof, Brita

108) Anders Persson
f 1715
109) Brita Eriksdotter
f 1722

110) Nils Hansson
f 13.10 1733 i Borsingby, Björskog, g 30.9 64, d 98
111) Brita Ersdotter
f 18.9 1745 i Örberga, Björskog

112) Erik Olsson
f 15.9 1728 i Hed, g 1759, d 28.3 1793
syskon: Olof (18.7 38), Helena (18.3 40), Kristina, Per, Susanna
113) Kerstin Olsdotter
f 2.4 1735 i Tomasbo, Hed
syskon: Anders (21.10 33), Maria (24.3 41), Lars (25.4 46), Anna (11.11 50)

114) Olof Karlsson Wretström (f d Giers) soldat, korpral
f 14.1 1733 i Sunnansjö, Hed, g 20.9 1755, d 11.12 1810
115) Susanna Jansdotter
f 25.9 1729 i Sundsbro, Gu, d 1.4 1798

116) Anders Jansson
f 22.5 1736 i Enebotorpet, Hed
117) Brita Ersdotter
f 1734

118) Mats Olsson
f 1706 i Berget, Gu, g 19.3 36, d 24.11 72
syskon: Gerdt, Karin, Margta, Brita, Anna
119) Elisabet Hansdotter
f 1706 i Östra Flena, Gu, d 77
syskon: Erik

122) Matts Klasson Öhman
f 2.2 1732 vid Gysinge Bruk, d 99
syskon: Tomas (35), Johan (38), Anna (41), Katarina (45), Margareta Kristina (49), Klas (50), Karl Fredrik (55) (PE)
123) Eva Juliana Gilljam
f 28.12 1735 vid Gysinge Bruk
syskon: Claes (22)

124) Anders Persson
f 1.7 1745 i Sörby, Vv, g 25.10 67
125) Brita Persdotter
f 24.9 1744 i Bodarne, Vv

126) Lars Olsson
f 3.9 1718 i Västansjö, Vv
syskon (?): Thomas (08)
127) Margareta Andersdotter
f 21.3 1728 i Dunshammar, Vv
syskon: Erik, Lars, Kerstin, Sara

?128) Mats Andersson klockare
?129) Sara Jansdotter

GENERATION VII
130) Johan Andersson hyttdräng
f 31.12 1725 i Karbenning
131) Elisabet Giliusdotter (även Aegidiidotter)
f 27.6 1732 i Karbenning (alt Rosendal, Norberg?)
syskon: Erik, Stina (29.5 15)

132) Anders Persson
f 1714
133) Magdalena Persdotter
f 1712

134) Jan Andersson
f 12.5 1734 i Rs, g 53
135) Sara Andersdotter
f 24.3 1733 i Rs

136) Johan Olofsson
f 15.3 1733 i Ludvigstorp, Ra, g 60
syskon: Sara (5.5 34), Anders (31.1 37), Kerstin (23.8 38), Olof (13.1 41), Lars (20.12 44), Margareta (27.10 46), Per (28.2 48), Anna (9.7 52)
137) Brita Olsdotter
f 20.3 1734 i Sörby, Ra, d 5.7 67
syskon: Petter (f 2.11 38)

138) =72)
139) =73)

144) Anders Olsson
f 1681 i Vreten, Gu, g 1708, d 51
syskon: Karin (84), Olof (85), Kerstin
145) Margeta Hansdotter
f 1678

146) Gerdt Olsson
f 13.2 1694 i Kedjebo, Gu, g 1721, d 1752
syskon: Mats (97), Karin, Olof
147) Susanna Jansdotter
f 31.7 1693 i Erlandsbo, Gu, d 1760
syskon: Karl, Johan, Lars, Olof (1718)

148) Olof Olsson
149) Kristina Mattsdotter
f 1749

150) Erik Larsson
151) Anna Andersdotter

152) Olof Nilsson
f 1700 i Sörby, Rs, g 28.10 22, d 30.3 76 (AL)
syskon: Brita (86-1763), Lars, Marit, Kerstin, Johan (1702), Margareta (05), Annika (07), Elisabet (11), Karin (15)
153) Elisabet Jansdotter
f 23.5 1703 i Nybro torp, Rs, d 4.3 92
syskon: Karin, Anders, Brita, Olof, Margeta

154) Anders Andersson dagkarl
f 22.12 1711 i Liarsbo, Rs, g 23.9 33, d 15.3 70 (AL)
syskon: Erik (08), Margareta, Lisbet, Kerstin (09), Johan (14), Sven (16)
155) Katarina Larsdotter piga
f 3.3 1715 i Gillbo, Gu, d 6.4 54
syskon: Kerstin (11), Anna (13), Olof (17), Lars (f,d 19), Margta (23)

156) Johan Eriksson
f 21.7 1706 i Bergsgården, Ljusnarsberg
syskon: Per, Erik, Elisabet, Kerstin (4.5 11)
157) Karin Hindriksdotter
f 27.5 1711 i Ljusnarsberg

158) =154)
159) =155)

192) Johan Mattsson
f i Källmora, Su
193) Kristina Mattsdotter
f i Östsura, Su

194) Anders Persson
f 3.12 1718 i Olberga, Su, d 97
syskon: Anna, Brita (20)
195) Karin Jonsdotter
f 1724

196) Johan Ersson fjärdingsman
f 1715, g 1735
197) Kerstin Olsdotter
f 9.7 1707 i Olberga, Su

198) Johan Olsson
f 1715
199) Maria Persdotter
f 1722

200) Matts Andersson
f 13.2 1727 i Ståltorp, Su, g 25.9 48, d 19.5 62 (LJ)
syskon: Hans, Karin, Erik, Johan, Anders
201) Katarina Andersdotter
f 7.4 1727 i Jobsbo, Su, d 7.1 1807 (LJ)
syskon: Anna, Brita (f 25), Elisabeth

202) Erik Nilsson Gropp
f 20.3 1717 i Davidshyttan, Hedemora
syskon: Maria (21.2 20), Karin, Brita (31.3 26), Anna, Johan
203) Kerstin Karlsdotter
f 1725 i Djörkhyttan, Hedemora

208) Erik Larsson
209) Susanna Jonsdotter

210) Olof Eriksson
f i Västra Sörby, Munktorp
syskon: Karin, Lars, Erik, Susanna, Anna
211) Karin Hansdotter
syskon: Hans, Susanna

220) Hans Nilsson
f 1697, d 1760
221) Brita Jonsdotter
f 4.10 1706 i Borsingby, Björskog

222) Erik Ersson
f 29.10 1720 i Björskog, g 30.8 41, d 28.9 90 (MA)
syskon: Kerstin (17.5 1723), Nils (1.11 1726), Anna (4.10 1730)
223) Maria Larsdotter
f 1719, d 10.7 1759 i barnsäng

224) Olof Persson
f 30.6 1706 i Bråten, Gu, g 1727, d 11.9 1773
syskon: Lars, Brita, Kerstin, Hindrik, Anna, Susanna
225) Sara Eriksdotter Stockhus
f 15.1 1701 i Färna bruk, Hed, d 24.1 1776

226) Olof Andersson
f 5.12 1712 i Tomasbo, Hed, g 21.9 1732, d 8.2 1773
syskon: Per, Kerstin (15.2 16-75), Nils
227) Anna Andersdotter
f 7.8 1707 i Västanhed, Hed
syskon: Lars, Karin, Kerstin, Maria, Karl

230) Johan Mikaelsson
f 5.7 1703 i Flena, Gu, d 18.10 1762
syskon: Ingeborg
231) Anna Andersdotter
f 5.11 1691

232) Johan Persson
f 1705
233) Maria Olsdotter
f 1707 i Vik, Söderbärke (W), d x.4 66
syskon: Anders (1699), Maria (1701)

236) Olof Mattsson
f 1677 i Berget, Gu
syskon: Johan (70), Kerstin (72) = 293), Karl (76), Brita (80), Jan (83-1749), Anna, Margta (85), Sara (88)
237) Brita Gerdtsdotter
f 1669 i Kedjebo, Gu, d 1751
syskon: Olof (63) = 292), Marina (65), Margta (72), Anders (80)

238) Hans Ersson
239) Kerstin Olsdotter

244) Klas Mattsson Öhman
f 1712 på Väddö (Vätö?), g 25.2 32, d 91 (PE)
syskon: Elisabet (06-74), Anders (10-30), Maria (16), Anna (18), halvsyskon: Brita (21-74), Katarina (23-57), Mats (27), Mårten (29-67) (SG)
245) Margareta Gauffin
f x.10 1714 vid Gysinge Bruk, d 12.1 89 (PE)

246) Petter Gilljam
247) Helena Andersdotter Öhman
f 1693 vid Gysinge bruk, d 1736 (SG)
syskon: Mats =488), Helena (90-92), Maria (94), Katarina (97), Brita (1704-63), Anna (05), Margareta (14-47) (SG)

248) Per Engliksson
f i Sörby, Vv
249) Brita Persdotter

?250) Per Johansson (?)
?251) Anna Olsdotter

252) Olof Larsson
f i Västansjö, Vv
253) Margareta

254) Anders Andersson
255) Sara Andersdotter

?258) Jan Andersson

262) Gilius Larsson (även Aegidius Larsson)
f 23.9 1683 i Blomdal, Karbenning, g 6.10 1707, d 18.6 49
263) Kerstin Matsdotter
f 14.11 1680 i Hebo, Karbenning

GENERATION VIII
272) Olof Jansson
f 2.4 1703 i Bondfallet, Vv
273) Kerstin Andersdotter
f 8.9 1707 i Bondfallet, Vv

274) Olof Persson
f 23.7 1707 i Olsbomuren, Ra
syskon: Johan, Bengta
275) Katarina Andersdotter
f 1697 i Ra

288) Olof Ersson
f 1644, d 27.2 1698
289) Lisbeth Andersdotter
d 2.9 1698

292) Olof Gerdtsson
f 1663 i Kedjebo, Gu
syskon: Marina (65), Brita (69) =237) , Margta (72), Anders (80)
293) Kerstin Mattsdotter
f 23.2 1672 i Berget, Gu
syskon: Johan (70), Karl (76), Olof (77) = 236), Brita (80), Jan (83-1749), Anna, Margta (85), Sara (88)

294) Johan Karlsson
f 1654
295) Brita Hansdotter
f 1662

304) Nils Andersson sexman och fjärdingsman
f 1657 i Sörby, Rs, g 23.9 83, d 3.8 1728 (AL)
305) Kerstin Olsdotter
f c1665, d 1707 (AL)

306) Johan Andersson
d f1712
307) Elisabet

308) Anders Ersson sockenman
f 1669 i Smedstorpet, Rs, g 1702, d 25.12 53
309) Kerstin Svensdotter
f 29.2 1680 i Hovgården, Su, d 19.10 1752
syskon: Malin (65), Elisabet (67), Per (69), Margareta (72), Karin, Maria, Susanna

310) Lars Olsson
f 13.4 1687 i Gillbo, Gu, g 16.10 1710 (AL), d 57
syskon: Hans (66), Erik (68), Mårten (f,d 70), Abraham (71), Per (72), Jakob (74-?), Jakob (76), Olof (78), Karin (79-98), Malin (83-98), Kerstin (84-98), Lars (87-1857)
311) Kerstin Larsdotter

312) Erik Andersson
f i Berggården, Ljusnarsberg
313) Lisa Johansdotter

314) Hindrik Danielsson

316) =308)
317) =309)

318) =310)
319) =311)

384) Matts Hansson
f i Källmora, Su
syskon: Brita (1699), Erik (1702), Elsa (02-?), Elsa (07), Per (08), Katarina (11)
385)Margareta

388) Per Andersson
f 7.3 1684 i Olberga, Su
syskon: Anders? (76), Johan (77), Maria (79), Erik (80), Anna (85), Brita (87), Kerstin (88-?), Anders (89), Margareta (92), Susanna (94), Kerstin (96), Johan (98)
389) Kerstin Hansdotter

394) Olof Mattsson
f i Olberga, Su, d 1723
395) Brita

400) Anders Hansson
f 2.8 1691 i Ståltorp, Su, g 1722, d f46
syskon: Kerstin, Karin (1702), Johan
401) Maria Mattsdotter
f 17.12 1701, d 17.2 39
syskon: Johan, Margeta, Erik

402) Anders Olsson
f 13.10 1697 i Nordanö, Ra, g 1721, d 19.2 82
syskon: Per
403) Anna Mattsdotter
f 1.1 1690 i Olberga, Su, d 2.3 46
syskon: Karin (92), Lars (94), Per, Anders

404) Nils Mikaelsson Gropp stålsmed
/Davidshyttan, Hedemora/
405) Anna Jonsdotter
d 1723 i Davidshyttan, Hedemora

406) Karl Larsson Knippel
f 22.9 1694 i Djörkhyttan, Hedemora
syskon: Karin
407) Kerstin Andersdotter
f 1691

420) Erik Larsson
421) Ingeborg Larsdotter

440 Nils Larsson

442) Johan Mattsson
f i Borsingby, Björskog
syskon: Matts, Malin, Kerstin, Karin

444) Erik Nilsson "danneman"
f 25.1 1681 i Örberga, Björskog, f 14.10 1712, d 27.12 43 (MA)
syskon: Kerstin (67), Per (79), Nils (86-1737), Anna (88), Karin (91), Margareta (94)
445) Birgitta Olofsdotter
f c1683 i Sorby, Björskog, d 16.11 1755
syskon: Kerstin (76), Per (79), Erik (5.3 81), Anna (11.7 86), Karin (20.3 90) (MA)

448) Per Larsson
bror till Jonas Larsson (=904)???
449) Helena Nilsdotter

450) Erik Johansson Stockhaus mästersmed
f 1670 i Gu, d 1756
451) Susanna Hansdotter Gropp
f 1677 i Gu, d 1742

452) Anders Jonsson
f 1680 i Bråten, Hed, g 1710, d 15.7 1747
syskon: Brita
453) Kerstin Olsdotter
f 4.3 1679
syskon: Ingeborg

454) Anders Andersson
455) Karin Knutsdotter

460) Mikael Johansson smed vid Flena hammare

466) Olof Andersson bergsman
f 1666 i Vik, Söderbärke, g 1697 (?)
syskon: Erik (63), Brita (70), Johan (78), Margareta (81)
467) Maria Jansdotter

472) Matts Persson
f 1636, d x.3 1693
473) Karin Karlsdotter
f 1647

474) Gerdt Olsson
f 1633, d x.4 1716
475) Margta
f 1633

488) Matts Andersson Öhman mästersmed
f 1685 vid Gysinge bruk, g 1704, d 53 (SAO)
syskon: Helena (90-92), Helena (93) =247), Maria (94), Katarina (97), Brita (1704-63), Anna (05), Margareta (14-47) (SG)
489) Anna Johansdotter Pira
f 1686 vid Österbybruk, Film (C)

490) Thomas Gauffin mästerräckare
f 1681, g 6.5 1710, d 10.7 26 (PE)
syskon: Anna (c75-16.6 1760), halvsyskon: Maria (83-11.6 1762), Katarina (25.3 88), Peder (14.3 91-8.3 58) (CH)
491) Katarina Göransdotter Grass
f 1677, d 1742 (PE)

494) Anders Mattsson Öhman
d 1731 vid Gysinge bruk (SAO)
495) Elisabet Bajard
d 1741 vid Gysinge bruk (SAO)

498) Per Eriksson
d c1745

504) Lars Larsson
505) Kerstin

524) Lars Holstensson
d 20.4 1719 i Blomdal, Karbenning
525) Katarina Giliusdotter Bonnevier
f 1.11 1660 i Dunker (D), d 27.4 1747 (PE)
syskon: Lorens (66), Maria (75), Gilius (77-98), Susanna (84-1750), Anna (88), Per (99), halvsyskon: Gilius (1702), Göran (04), Margareta (07), Johan (13-44)

GENERATION IX
544) Johan Olofsson
545) Sara Larsdotter

546) Anders Jönsson
547) Brita Larsdotter

548) Per Olsson
549) Karin Persdotter
d 1697

584) =474)
585) =475)

586) =472)
587) =473)

608) Anders Andersson fjärdingsman
609) Brita Andersdotter

610) Olof Mickelsson

616) Erik Andersson
617) Lisa Andersdotter

618) Sven Olofsson
g 16.10 1664, d c96 (AL)
619) Elisabet Persdotter
d 1707-21 (AL)

620) Olof Mårtensson skomakare
f 1636, g 28.11 65 (AL), d 1716
syskon: Erik (38)
621) Kerstin Persdotter
f 1641, d x.6 98

624) Anders Larsson
625) Stina Eriksdotter

632) =616)
633) =617)

634) =618)
635) =619)

636) =620)
637) =621)

768) Hans Mattsson
769) Elsa

776) Anders Rafwaldsson
f i Olberga, Su, g 6.1 1676
syskon: Karl (1638-1734), Brita, Anders, Elisabeth, Olof, Hans (f 56)

777) Anna Ersdotter
f 24.5 1657 i Östsura, Su
syskon: Johan

788) Matts Larsson
789) Margareta

800) Hans Andersson
f 11.3 1664 i Klemetsbo, Su, g 5.6 1690, d 1751
801) Karin Ersdotter
f 30.10 1670 i Västsura, Su, d 26.11 1752
syskon: Margareta (72), Anna

802) Matts Olsson
syskon: Hans
803) Sara

804) Olof Eriksson
g 30.9 1694 i Ra
805) Brita Eriksdotter
f 20.5 1676, d 26.3 1745

806) Matts Persson
g 8.10 1676 i Su
807) Anna Persdotter

808) Mikael Hansson Gropp smed
/Davidshyttan, Hedemora/. d 1702
syskon: Hans = 902)

812) Lars Karlsson
f i Djörkhyttan, Hedemora
813) Elisabet Persdotter

884) Matts Nilsson
f 1664 i Köping, d 98
885) Brita Olofsdotter
f 1648 i Björskog, d 1.2 1700

888) Nils Persson
f x.8 1648 i Örberga, Björskog, d x.2 94 (MA)
syskon: Karin (42), Anna (44), Margareta (46), Erik (50)
889) Anna Bengtsdotter
f c 1652 i Söderbärke, d x.2 1718 (MA)

890) Olof Persson sexman och kyrkvärd
f c1639, d 17.5 92 (MA)
891) Kerstin Eriksdotter
f x.4 1654, d x.8 1710
syskon: Erik (51) (MA)

902) Hans Hansson Gropp stålsmed
f 1650 i Gu, d 1719 i Gu
syskon: Mikael = 808)
903) Sara Persdotter
f 1659 i Gu, d 1738

904) Jonas Larsson
bror till Per Larsson (=448)???
905) Anna Andersdotter

906) Olof Mattsson
d 1726 i Hed
907) Kerstin Persdotter

932) Anders Adamsson
f 1611 i Rs, d 22.4 1706
933) Marit Andersdotter

976) =494)
977) =495)

980) Pierre Gauffin mästerräckare
f x.3 1650 i Fellingsbro, d x.5 1708 (PE)
syskon: Jakob (c40), xxx (d 20.4 45), Johan (x.1 46-1700), Mårten (28.1 48-x.3 96), Mariana (31.10 52), Karl (c57-x.3 1714) (PE)

1050) Gilius Bonnevier, hammarsmedsmästare
f 1622 i Nyköpning, d 10.11 1724 i i Högfors bruk, Karbenning (PE)
1051) Anna Persdotter
f 1641 i Nyköping, d 1.10 1699 i Karbenning (PE)

GENERATION X
1440) Mårten Johansson

1552) Rafwald Karlsson
d 1694

1554) Erik Mattsson
1555) Margareta

1600) Anders Hansson
f i Su
syskon: Margareta

1602) Erik Eriksson
1603) Karin

1604) Olof Persson
d 1722 i Ståltorp, Su
1605) Sara

1616) Hans Gropp stålsmed vid Färna bruk =1804)
d 1673

1624) Karl Larsson finne
1625) Elisabet Larsdotter

1776) Per Gudmundsson
g 1641, d 75 (MA)
1777) Kerstin Andersdotter
d 1691 (MA)

1782) Erik Olsson
g 1650, d 70
syskon: Per (28), Hans (31) (MA)
1783) Kerstin Persdotter
d 1680 (MA)

1804) =1616)

1864) Adam Ersson
/Norrbytorp 1630-talet/
1865) Elin Jansdotter

1960) Thomas Gauffin hammarsmed
f 1620, d x.5 1693

2100) Lorens Bonnevier, hammarsmedsmästare
f 1585 i Belgien, d 1654 i Björndams bruk, Dunker (PE)

GENERATION XI
3200) Hans Mattsson
3201) Karin

3564) Olof Jonsson
d 1646 i Björskog (MA)

3731) Brita

3920) Martin Gauffin hammarsmed
f 1590 i Belgien (PE)
syskon: Simon (95-x.5 1661, hovslagare i Finspång)

4200) Gilius Bonnevier hammarsmed
f i Belgien (PE)

GENERATION XII
7128) Jon Olofsson
d 1640 i Björskog (MA)

7840) Thomas Gauffin skogshuggare
f f1575 i Belgien (PE)

Sidan uppdaterad 4.8 2010 av Mats Karlsson.