Frida Björns anor


Här följer min farmors anor.

Några förklaringar:
  Numreringen är gjord enligt systemet att en persons far har personens nummer gånger två, medan modern har faderns nummer plus ett.
  Ett frågetecken FÖRE ett nummer innebär att det är osäkert om personen ifråga är den rätta föräldern. Ett frågetecken EFTER en viss uppgift (ort, datum) innebär att just denna uppgift är osäker. k.o. betyder källa okänd.
  För att spara utrymme har jag förkortat Fjällsjö Fs och Anundsjö An.

Källor är främst husförhörslängder, dop-, vigsel- och dödslängder.
  Årtal då en ana kom till en viss gård anges mellan //. Uppgifterna är hämtade från Agneta Olofssons "Fjällsjö byar och gårdar" (FBG) eller "Junsele bönder" (JB), Morgan Björn (MB), Gösta Stén (GS), Bo Mårdberg (BM), Karl-Erik Ströms samlingar vid Hotings Hembygdsförening (HH), Tord Bylund via Håkan Skogsjö på Rötter (TB), Bertil G Johnson via Rötter (BGJ) och Rune Edström via Rötter (RE) samt för Bureätten Jan Eurenius (JE), Skelleftebygdens slŠktforskares hemsida (SBS), Erold Sandqvists forskning, redovisad i Bergvattnetboken (ES) och Jens Lindströms hemsida (jenson.se) (JL).

Maila mig!
 
1) Frida Mathilda Björn
f 13.4 1898 i Över-Lunne, Fjällsjö (Y), g 6.4 1917, d 4.1 1980
syskon: Alma Gustava (2.4 1885-13.8 1958), Ida Margareta (23.11 86-9.4 1962), Linnea Augusta Erika (12.12 88-26.9 1965), Syster Amalia (27.12 90), Mariana Albertina (14.3 93), Per Erik Emanuel (26.3 95-9.2 1963), Bror Axel Efraim (26.12 99-29.7 1984), Jöns Edvin Ingemar (31.12 1901), Anna Märta (3.6-3.7 04), Jonas Ludvig Teodor (13.6 05)

GENERATION I:
2) Per Jönsson Björn, flottningsförman
f 20.6 1858 i Mårdsjön 4, Dorotea (AC), g 2.11 1884, d 18.7 1914
syskon: Jöns (18.10 1838), Anna Kristina (4.8 40), Mikael (f 41), Inga Magdalena (x.9 42), Märta Erika (17.9 44), Nils (24.11 46), Eva Lovisa (3.9 48), Sven (9.2 51), Jonas (f 53), Isak (16.11 55), Jakob (4.12 60), Greta Kajsa (16.8 63) /HH, MB/
3) Märta Mathilda Ersdotter Forssén
f 29.9 1864 i Bellvik, Dorotea, d 21.2 1931
syskon: Anna Brita (20.3 1848-25.1 49), Anna Brita (9.12 49), Erik Olof (21.5 53), Greta Kajsa (6.5 56), Jonas Petter (15.1 59-20.8 62), Stina Johanna (8.5 61) /HH/

GENERATION II:
4) Jöns Jönsson smed, häradsdomare
f 23.4 1813 i Mårdsjön 4, Dorotea, g 25.2 1838, d 4.6 1873
syskon: Greta (16.1 1812), Sven (12.11 14), Stina Magdalena (17.8 16), Per (30.5 18), Anna Katarina (3.3 20-?), Erik (3.3 21-21.12 29), Anna Katarina (12.5 22-21.12 98), Nils (11.5 23), Eva Johanna (16.1 26), Göran (23.2 28), Märta (11.7 30), Erik (22.8 32), Lisa Erika (17.11 35) /BM, HH/
5) Kristina Nilsdotter
f 30.4 1819 i Bergvattnet, Dorotea

6) Erik Johan Olsson Forssén
f 21.3 1824 i Granliden, Dorotea, g 2.10 1847
syskon: Nils Petter (6.2 1819), Anna Kajsa (24.3 21), Elias Abel (2.1 27), Olof Andreas (10.6 29), Margareta Kristina (5.3 32), Israel Enok (11.11 35), Samuel Aron (16.5 39) /HH/
7) Anna Olofsdotter
f 1822 i Nytorp, Bjurholm, Nordmaling (AC)

GENERATION III:
8) Jöns Jönsson häradsdomare
f 1782 i Mårdsjön 2, Dorotea, g 17.3 1811, d 9.9 1863
syskon: Per (1.7 1778-21.7 1840), Karin (80-15.6 1864), Göran (85-92), Nils (86-92), Märta (88-7.1 1801), Erik (90), Göran (92-18.6 1838), Lisa (95), Margareta (12.4 96-3.1 97), Anna (22.6 98) /BM, MB/
9) Magdalena Svensdotter
f 1793 i Varpsjön, Åsele (AC), d 5.8 1884
syskon: Nils (1784), Daniel (86-27.4 1848), Kerstin (88-23.7 1868), Erik (90-7.11 1847), Anna (f,d 92), Per (95-96), Anna (28.7 97-19.9 1867), Sven (99-2.11 1876), Per (30.12 1801), Eva Margareta (27.11 03), Johan (25.10 06-25.10 07), Ingel (3.6 08-3.5 09) /BM/

10) Nils Jonsson
f 20.9 1775 i Varpsjön, Åsele, g 24.3 1817
11) Anna Greta Johansdotter
f 12.9 1783 i Österfannbyn, An, d 1.5 1829 i Bergvattnet, Dorotea (JL, ES)

12) Olof Nilsson
f 9.2 1799 i Rörström, Fs, g 11.10 1818
syskon: Maria Brita (15.10 1801) /HH/
13) Anna Ersdotter
f 29.11 1797 i Östra Ormsjön, Dorotea

14) Olof Jonsson
f 2.8 1784 i Bjurholm, Nordmaling
15) Anna Dorotea Norgren
f 1783 i Mo, Nordmaling

GENERATION IV:
16) Jöns Jönsson nämndeman
f 28.4 1754 i Lajksjön, Dorotea, g 1778, d 11.2 1822 "i magvärk och styng"
syskon: Göran (x.8 1747), Anna (50), Erik (1752-30.6 1827) /BM, HH/
17) Marget Persdotter
f 14.3 1755 i Kubbe, An, d 15.3 1833 "i lungsot"

18) Sven Nilsson
f 12.10 1760 i Norrmesunda, An, g 18.10 1783, d 13.7 1808 "i bröstsjukdom"
19) Magdalena Danielsdotter Gavelin
f 1767 i Gafsele, Åsele, d 18.5 1853

20) Jon Andersson
f 29.11 1736 i Västerfannbyn, An, d 1794
21) Märta Nilsdotter
f 25.8 1753 i Näs, An, d 10.8 1839

22) Johan Olsson-Sundén
f 1.4 1759 i Österfannbyn, An, d 9.3 1795 där (JL, ES)
23) Anna Justina Planting von Bergloo
f 21.1 1756 i Kingstamo, Näskott (Z), d 16.1 1834 i Österfannbyn, An (JL, ES)

24) Nils Olofsson
f 1778 i Edsele, Ramsele (Y), g 25.5 1801, d 11.7 1853
25) Anna Helgesdotter
f 13.5 1760 i Rörström 2, Fs, d 29.12 1839
syskon: Maria (18.6 61-11.10 78), Olof (f,d 63), Malin (17.6 66), Elias (69-24.5 90), Olof (26.2 71)

26) Erik Eliasson
f 1753, g 1791
27) Anna Israelsdotter
f 1759 i Västra Ormsjö, Åsele

28) Jonas Olofsson
f 26.9 1750 i Hörnsjö, Nordmaling
29) Margareta Mårtensdotter
f 6.10 1760 i Bjurholm, Nordmaling

30) Per Norgren
f 8.3 1754 i Hyngelsböle, Nordmaling
31) Elisabet Jonsdotter
f 1762 i Hörneå, Nordmaling

GENERATION V:
32) Jöns Jöransson
f 10.2 1716 i Hallen, Hammerdal (Z), 1g 1746, d 22.6 1807 "av ålderdomsbräcklighet"
syskon: Jakob (24.2 1714), Kerstin (13.10 18) /HH/
33) Märta Ersdotter
f 1716 i Norrmesunda, An (Y), d 1774

34) Per Nilsson = 78)
f 1713 i Kubbe, An, g 1739, d 1791
35) Karin Ersdotter = 79)
f 1721 i Näs, An, d 1798

36) Nils Ersson = 42)
f 12.3 1728 i Norrmesunda, An, g 1752, d 1792
37) Anna Persdotter = 43)
f 23.2 1724 i Näs, An, d 29.6 1762

38) Daniel Persson Gavelin gästgivare
f 14.8 1741 i Gafsele, Åsele, f 8.12 1765, d 5.1 1801
syskon: Erik (1729-99), Gertrud (31), Magdalena (35), Ingel (37-1815), Per (43-96), Katarina (48), Nils (50), Brita (54) /GS/
39) Kristina Persdotter
f 3.5 1744 i Kubbe 12, An, d 21.2 1825

40) Anders Nilsson
f 1705 i Västerfannbyn, An, g 1729, d 1777
41) Marget Olsdotter
f 1708 i Kubbe, An, d 1788

42) = 36)
43) = 37)

46) Alexander Johan Planting von Bergloo kapten vid Dalaregementet
f 2.3 1688 i Utnäset, Berg (Z), d 31.3 1758 i Kingstamo, Näskott (JL, ES)
47) Katarina Lundman
f 2.11 1725 i Offerdal (Z), d 30.11 1791 i An (JL, ES)

50) Helge Olofsson klockare
f 13.10 1728 i Bölen 1, Fs, g 7.10 1759, d 13.1 1801
syskon: Anna (27.12 1730), Marta (f,d 33), Karin (6.9 34-35), Maria (15.3 36), Anders (3.6 38)
51) Malin Eliasdotter
f 7.3 1726 i Bölen 1, Fs, d 23.7 1811
syskon: Elin (x.2 1719-19.4 30), Andreas (10.1 24-19.4 30), Erik (7.3 26-x.7 27), Salomon (19.2 35)

52) Elias Karlsson
f 22.10 1727 i Bölen, Fs, g 11.11 1750, d 6.4 1808
syskon: Mårten (29), Erik (31), Per (f,d 33), Anna (34), Katarina (36), Elisabet (f,d 37), Anders (40)
53) Göle Israelsdotter
f 22.2 1729 i Nässjö, Ramsele, d 9.4 1823

54) Israel Samuelsson Rosenblad
f 1726, d 1778 i V Ormsjö, Åsele (RE)
syskon: Karl Samuelsson Lundblad
55) Anna Mattsdotter
f 3.4 1739 i Jonsgård, Ström (RE)

56) Olof Johansson
f 29.9 1699
57) Märta Ersdotter
f 1.5 1712

58) Mårten Andersson
59) Brita Persdotter
g 6.1 1730, d 1803

60) Per Olsson
f 29.3 1713, d 20.12 1789
61) Dorotea Olofsdotter
f x.7 1725 i Hyngelsböle, Nordmaling, d 2.11 1806

62) Jon Ersson
f 29.9 1731 i Stöcksjö, Umeå (AC), d 1785 (?)
63) Katarina Persdotter
f 1730

GENERATION VI:
64) Jöran Jacobsson Strandberg dragon
f 1682, d 18.3 1719
65) Anna Jönsdotter
f i Hallviken, Hammerdal

66) Erik Nilsson = 72) = 84)
f 27.8 1697 i Norrmesunda, An, d 23.10 1778
67) Märit Svensdotter = 73) = 85)
f 1700 i Backe, Själevad (Y), d 1746

68) Nils Andersson = 156)
f 1668 i Hädanberg, An, d 1753
69) Anna Mårtensdotter = 157)
f 1686 i Bredbyn, An, d 1760

70) Erik Kristoffersson = 158)
f 1694 i Näs, An, d 1743
71) Ingeborg Svensdotter = 159)
f 1699 i Mellansel, An, d 1759

72) = 66) = 84)
73) = 67) = 85)

74) Per Johansson = 86)
f 2.11 1693 i Österfannbyn, An, d 1777
75) Märeta Kristoffersdotter = 87)
f 11.11 1692 i Näs, An, d 1789

76) Per Ingelsson (Gavelin) länsman i Åsele 1743-53
f 1700 i Gafsele, Åsele, g 1727, d 1772
syskon: Nils, Margareta (1706-15.11 76), Kerstin (09-75), Karin (13-85), Ingel (GS)
77) Magdalena Sjöberg
f 23.8 1709 i Gafsele, Åsele, d 6.9 1799

78) = 34)
79) = 35)

80) Nils Nilsson
f 1678 i Västerfannbyn, An, g 1700, d 1744
81) Anna Andersdotter
f 1675 i Hädanberg, Anudsjö, d 1735

82) Olof Olofsson
f 1683 i Kubbe, An, g 1715, d 1739
83) Kerstin Kristoffersdotter
f 1692 i Näs, An, d 1753

84) = 66) = 72)
85) = 67) = 73)

86) = 74)
87) = 75)

92) Michael Planting Bergloo, generalmajor
f c1650, d 26.12 1729 på Bro gård, Tolfta (C) (JL, ES)
93) Armika Scheckta
f 1665 i Gottröra (AB), d 9.5 1773 (JL, ES)

94) Erik Lundman kapten vid Hälsinge reg.
f 18.10 1685 i Ockelbo (X), d 28.8 1746 i Kingsta, Näskott (Z) (JL)
95) Anna Maria Burman
f 14.10 1692 i Offerdal, d 22.4 1765 i Revsund (Z) (JL)

100) Olof Helgesson
f 6.2 1704 i Bölen 1, Fs, /1734 Rörström 2/, d 1740
syskon: Anna (1709-23.3 28), Johan (14)
101) Anna Andersdotter
f 1.10 1698 i Tåsjö 1, Fs, d 18.12 1779
syskon: Göran, syster, Sara, Anders (1685-?), Elisabet (x.12 87), Karin (x.9 91), Anders (x.6 94) = Raivi = Erik 98), xxx (1801), Per (17.2 03)

102) Elias Ersson
f 1687 i Tåsjö (?) /1721 Bölen 1, Fs/, d 4.12 1769
103) Anna Andersdotter
f 1695 i Rudsjön, Fs, d 5.1 1773
syskon: Lars, Pål (x.9 1691-7.4 1710), Lisbeta (94), Jon (f,d 97)

104) Karl Mårtensson båtsman
f x.3 1702 i Böle, Fs, g 23.10 1726, d 1742 (FBG)
syskon: Sara (01), Olof (04), Malin (06), Nils (09-73), Anna (11), Ingrid (12), Per (14-44), Marias (21)
105) Elisabet Eliedotter
f 1700 i Mogård, Fs (FBG)
syskon: Anders

106) Israel Olofsson Hoffman kronobåtsman
f 1690 i Ramsele, d 22.11 1778 (BGJ)
107) Göle Eriksdotter (=hustrun Saras syster)
f i Krånge, Ramsele

108) Samuel Turunen Mört soldat, trumpetare
f x.7 1693 i Brahestad, Finland, d 18.11 1741 i Sikås (Z) (RE)
syskon: Anna (f 1693, tvilling)
109) Karin Israelsdotter
1682 i Ede, Hammerdal (Z), d 18.7 1762 i V Ormsjö, Åsele (RE)

110) Matts Persson
f 1715 i Orrnäs, Fj, d 1795 (RE)
syskon: Olof (d 41), Karin (17), Marta (15)
111) Sara Isaksdotter
f 1710, d 1793

122) Olof Åsmundsson
f i Hyngelsböle, Nordmaling, d 1750 (?)
123) Karin Olsdotter

124) Erik Olofsson
125) Karin (Hansdotter ?)
f 1713

GENERATION VII:
132) Nils Persson = 144) = 168)
f 1663 i Norrmesunda, An, d 1736
133) Anna Svensdotter = 145) = 169)
f 1666 i Brandkäl, An, d 1729

?134) Sven Persson = 146) = 170)
f i Holm, Själevad (?)

136) Anders Nilsson = 312)
f i Sörböle, An, d 1701
137) Ingeborg Persdotter = 313)
f 1639 i Sörböle (?), An, d 1710

138) Mårten Olofsson = 314)
f 1646 i Bredbyn, An, d 1748
139) Anna Andersdotter = 315)
f 1649 i Kubbe, Anunudsjö, d 1719

140) Kristoffer Persson = 166), 316)
f 1660 i Näs, An, d 1737
141) Sigrid Eriksdotter = 167), 317)
f 1650 i Yttersel, An, d 1717

142) Sven Pedersson Hwitlock = 318)
f i Mellansel, An, d 1734
143) Karin Gulliksdotter = 319)
f 1668 i Sörböle, An, d 1739

144) = 132) = 168)
145) = 133) = 169)

146) = 134) = 170)

148) Johan Olofsson, smed = 172)
f 1654 i Österfannbyn, An, d 1732
149) Anna Ersdotter = 173)
f i Yttersel, An, d 1734

150) Kristoffer Olofsson = 174)
f i Näs, An, d 1703
151) Kerstin Jonsdotter = 175)
f i Frösdal, Nätra (Y), d 1695

152) Ingel Persson Åseles första länsman 1714-23
f 1665 i Sil, Fs, d 19.5 1723
153) Gertrud Nilsdotter
f 1681 i Gafsele, Åsele, d 2.9 1722

154) Erik Johan Sjöberg kyrkoherde i Åsele
f 1681 i Korsta, Skön (Y), d 18.1 1740
155) Kristina Edin
f 1685 i Söråsele, Åsele, d 7.1 1776

156) = 68)
157) = 69)

158) = 70)
159) = 71)

160) Nils Jonsson = Erik 308)
f 1627 i Norrmesunda, An, d 1718
161) Ingeborg Salomonsdotter = Erik 309)
f i Västerfannbyn, An, d 1707

162) Anders Nilsson
f i Hädanberg, An, d 1701
163) Ingeborg Persdotter
f 1639, d 1710

164) Olof Olofsson = 442)
f 1663 i Kubbe, An, g 1683, d 1728
165) Karin Jonsdotter = 443)
f 1662 i Västergensjö, An, d 1741

166) = 140)
167) = 141)

168) = 132) = 144)
169) = 133) = 145)

170) = 134) = 146)

172) = 148)
173) = 149)

174) = 150)
175) = 151)

184) Johan Planting gravör i Avesta

186) Börje Månsson Scheckta överste
f 9.5 1623, bosatt på Frösön, d 1670 (JL, ES)
187) Katarina Norfelt
f 1625, d e1721 (JL)

188) Per Månsson Lundman kyrkoherde i Ockelbo
f i Lund, Valbo (X), d 9.2 1708 i Ockelbo (X) (JL)
189) Magdalena Tybelia
f c1660 i Ockelbo, d 1715 i Ockelbo (JL)

190) Abraham Laurenti Burman kyrkoherde i Offerdal
f 7.11 1656 i Bygdeå, d 4.8 1737 i Offerdal (JL)
191) Elisabet Plantin
f x.9 1670 i Härnösand dfs (Y), d 4.4 1740 i Åberg, Alsen (JL)

200) Helge Johansson
f 1671 i Bölen 1, Fs. d 21.12 1725
syskon: Erik, Malin (1677), Anna (?), syster (6.9 85)
201) Margareta Olofsdotter
f x.3 1685 i Orrnäs 1, Fs, d 30.12 1758
syskon: Malin, Peder (x.7 1692)

202) Anders Göransson = Erik 196)
f 1660 i Västertåsjö, Fs, /1697 Tåsjö 1/, d 23.8 1742
syskon: syster, Pål, Samuel (?)
203) Gunilla = Erik 197)
f i An, d 1729

206) Anders Pålsson nämndeman
f i Grundtjärn, An, g 1686, /1697 Rudsjön 2, Fs, BM/
syskon: Mats =442)
207) Malin Larsdotter
f i Rudsjön 1, Fs, d 1740
syskon: Karin =443), Margareta, Samuel

208) Mårten Olofsson
f 1670 i Bölen, Fs, g 1699, d 1725 (FBG)
syskon: Margeta (76), Kerstin (76)m Mårta, Ingrid, Brita, Elisabet, Knut (d 1742), Karin (85), Maria (87), Olof (95), Peder (97)
209) Anna Karlsdotter
f 25.9 1674 i Krånge, Ramsele, d 22.12 1762

210) Elias Andersson nämndeman
f 1674 i Bölen, Fs, g 1699, d 8.1 1716 (TB)
211) Karin Eriksdotter
f 1675 i Ovanmo, Ramsele, d 16.3 1750 (TB)

216) Samuel Samuelsson
217) Anna Jannidotter

220) Per Olofsson Kring, båtsman
f 1692 i Orrnäs, Fj, d 1724
221) Anna Mattsdotter
f 1694

244) Åsmund Olsson
245) xxx
d 3.9 1724

251) Malin

GENERATION VIII:
264) Per Jonsson
d 1686
265) Märit Jonsdotter
f i Norrmesunda, An, d 1706

266) Sven Nilsson Duva båtsman
f i Norrmesunda, An, d 1700
267) Sara Persdotter
d 1702

280) Per Olofsson = 332)
/i Galasjö, An/, d 1685
281) Karin Mårtensdotter = 333)

288) = 264)
289) = 265)

290) = 266)
291) = 267)

296) Olof Johansson = 344)
297) Märet = 345)

298) Erik Nilsson = 346)
299) Sara = 347)
d 1688

300) Olof Kristoffersson = 348)
301) Märeta Persdotter = 349)

304) Per Ingelsson
d 1677
305) Elisabet Bertilsdotter
f i Sel, Ramsele

306) Nils Andersson "finne" = 434) = Erik 314), 930)
f c1650, d 1706
307) Ella Henriksdotter = 435) = Erik 315), 931)
d 1711

308) Johan Sjöberg
309) Brita Ersdotter

310) Daniel Edin kyrkoherde i Åsele
f 1650 i Eden 1, Junsele, d 26.11 1708
311) Magdalena Rockstadia
f 1664 i Rösta, Resele (Y), d 1734 (BM)
syskon: Erik (c1650), Brita (d 1734), Katarina, Kristina (1659), Petrus (2.1 65) (BM)

312) = 136)
313) = 137)

314) = 138)
315) = 139)

316) = 140), 166)
317) = 141), 167)

318) = 142)
319) = 143)

328) Olof Olofsson = 884)
f 1616 i Kubbe, An, d 1709
329) Segridt Mårtensdotter = 885)
f i Kubbe, An, d 1695/1698 (?)

330) Jon Jonsson = 886)
f i Västergensjö, An, d 1697
331) Märit Ersdotter = 887)
f i Västergensjö, An, d 1671

332) = 280)
333) = 281)

336) = 288)
337) = 289)

338) = 290)
339) = 291)

344) = 296)
345) = 297)

346) = 298)
347) = 299)

348) = 300)
349) = 301)

372)Måns Börjesson Hauptmann vid Läckö slott (ES)
373)Catarina Nordfeldt (ES)

400) Johan Eriksson
f i Bölen 1, Fs, d 1694
syskon: syster, Barbro, gunilla, Olof, syster, Erik
401) Anna
d 1699

402) Olof Persson
f i Orrnäs 2, Fs, g 1682, /1694 Orrnäs 1/
syskon: Erik
403) Helgesdotter
f i Nordantjäl, Ramsele

404) Göran Andersson = Erik 392)
d 1685
405) Elisabeth Nilsdotter = Erik 393)
f i Tåsjö 1, Fs
syskon: Olof, Erik, Margareta, Jonatan

412) Pål Andersson = Erik 316)
f i Finland (?)
413) Elisabet = Erik 317)
d 1699

414) Lars Andersson
f i Finland, /1648 Rudsjö 1, Fs, BM/, d 1700
415) Anna
d 1698

416) Olof Knutsson
f i Bölen, Fs, d 1708 (FBG)
syskon: Anders (=420, Erik 388), Peder, Gunilla (42)
417) Sara Mårtensdotter
f i Sil, Fs, d 1698 (FBG)

420) Anders Knutsson =Erik 388)
f c1630 i Bölen 2, Fs, /1683 Backe 4 /, d 1699
syskon: Olof (=416), Peder, Gunilla (42)
421) Karin Ingelsdotter =Erik 389)
f i Backe 1, Fs, d 1721 (?)
syskon: Abraham, Olof, Brita, Kerstin (53)

422) Erik Johansson nämndeman
f 1630 i Ovanmo, Ramsele, g 1670, d 1700 (TB)
423) Elisabet Isaksdotter
f 1635 i Holmstrand, Helgum, d 1698

440 =402)
441 =403)
442) Mats Pålsson
f 1665 i Grundtjärn, An, d 31.1 1725
syskon: Anders =206)
443) Karin Larsdotter
f 1665, d 1729
syskon: Malin =207)

GENERATION IX:
620) Salomon Persson = Erik 370)
/1679 Eden 1, Junsele/

622) Petrus Erici Rockstadius kyrkoherde i Råneå
f 1620 i Rösta, Resele, d 1691 (GS)
623) Christina Sidenia
f c1632 i Nyland, Sidensjö (Y), d 1700 (?1710 BM)

632) = 280)
633) = 281)

656) Olof Olofsson = 1768)

658) Mårten Östensson = 1770)

660) Jon Olofsson = 1772)
f 1615 i Västergensjö, An, d 1681

746)Israel Johannes Nordfeldt burggreve i Göteborg (ES)

800) Erik Persson
f i Bölen 1, Fs /f1621/, drunknad

804) Per Olofsson nämndeman, kyrkvärd
f i Orrnäs 2, Fs /1642/

810) Nils Eriksson = Erik 786)
/1658 Tåsjö 1, Fs/
811) Ersdotter = Erik 787)
f i Tåsjö 1, Fs
syskon: Abraham, Anna

832) Knut Andersson "Gamm-Knut" (=Erik 776)
f i Bölen 2, Fs, /1642/, d c1670
syskon: Erik, syster, Kerstin

834) Mårten Olofsson =Erik 796)
f i Jansjö 2, Fs, /1646 Sil 2/, d 1693
syskon: Jon
835) Kerstin Andersdotter =Erik 797)
f i Bölen 2, Fs, d 1710 (?, FBG)
syskon: Knut, Erik, syster

840) =832, Erik 776)

842) Ingel Abrahamsson (=Erik 778)
/1642 Backe 1, Fs/, d 1689
843) Karin (=Erik 779)
d 1697

844) Johan Persson gästgivare och nä,mndeman
f 1587 i Ramsele (TB)
845) Elisabet Persdotter

846) Isak Eriksson nämndeman
f 1610 i Holmstrand, Helgum (TB)

880) =804)

884) =412)
885) =413)

886) =414)
887) =415)

GENERATION X:
1240) Per Ersson = Erik 740)
f i Eden 1, Junsele /1613-1649/

1244) Erik Andersson
1245) Magdalena Kuuth
f i An, d 20.11 1629 (GS)
syskon: König (länsman, lappfogde), Anna, Karin (d 1657) (SBS)

1246) Johan Persson
d 1630

1600) Per Olofsson
f i Bölen 1, Fs /1565/

1608) Olof Persson
f i Orrnäs 2, Fs /1613-42/

1622) Erik Nilsson = Erik 1574)
/f1646 Tåsjö 1, Fs/

1664) Anders Ersson =Erik 1552)
f i Bölen 2, Fs, /f1606/

1668) Olof Örjansson =Erik 1592)
f i Jansjö, Fs /f1642 Jansjö 2/
syskon: Hans

1680) =1664, Erik 1552)

1692) Erik Eriksson
f c1585, d 1658 (TB)

1760) =1608)

GENERATION XI:
2480) Erik Nilsson = Erik 1480)
/1569-1613 Eden 1, Junsele, k.o./

2490) Olof Petri Kuuth (Anzenius) kyrkoherde i Anundsjö
f i Bergsbyn 6, Skellefteå (AC), d 1650 (GS, SBS)
syskon: Per (4.8 1594-26.1 1650), König, Karin, Johan, Anders, König (d 16.7 1643), Anna, Samuel Petri Kuuth (SBS)
2491) Anna Nilsdotter Trast
f i Bygdeå, d e1652 (JE)
syskon: Kerstin, Brita (d f1653), Karin (JE)

3200) Olof Givlögsson
/f1535 Bölen 1, Fs/

3216) Per Olofsson
/f1580-1613 Orrnäs 2, Fs/

3328) Erik Persson =3360, Erik 3104)
f i Bölen 2, Fs

3336) Örjan Svensson =Erik 3184)
f i Jansjö 1, Fs /f1600/

3360) =3328, Erik 3104)

3520) =3216)

GENERATION XII:
4960) Nils Larsson = Erik 2960)
/f1556 Eden, Junsele, k.o./

4980) Per Olofsson hövitsman
/1585-1608 Bergsbyn 6, Bergsholmen, Skellefteå lfs, JE/
4981) Margareta Königsdotter/Kenicia
f c1550 i Baggböle, Umeå lfs (AC), d 1610 (GS)
syskon: Petrus (ärkebiskop, d 2.3 1636), Helena (Elin), Måns, Simon, Anna (SBS)

4982) Nicolaus Petri Turdinus kaplan i Bygdeå
d 1626

6656) Per Givlögsson =Erik 6208)
/Bölen 2, Fs/
syskon: Olof

6672) Sven Spjällsson =Erik 6368)
/f1535 Jansjö 1, Fs/

6720) =6656, Erik 6208)

GENERATION XIII:
9960) Olof Persson
/1539-62 Ostvik, Östanbäck, Skellefteå lfs, JE/
9961) Karin Andersdotter
f i Bure, Skellefteå lfs (SBS)

9962) König Olofsson birkarl, nämndeman
f c1520 i Baggböle, Umeå lfs
syskon: Klemet, Edvard, Anders, Ingrid, Barbro, Sigrid, Malin, Anna (SBS)
9963) Anna Olofsdotter

GENERATION XIV:
19924) Olof Klemetsson
/Baggböle, Umeå lfs, JE/
19925) Brita Andersdotter
f c1490 i Röbäck, Umeå
syskon: Isak, Olof, Maria (JE)

GENERATION XV:
39848) Klemet Olofsson

39850) Anders Andersson Burman
f c1460 i Bure, Skellefteå lfs
syskon: Jakob Andersson (c1450), Lucia, Påvel, Olof, Jon (JE)

GENERATION XVI:
79700) Anders Olofsson underlagman
f c1425 i Bure, Skellefteå lfs

 

Sidan uppdaterad 9.3 2012 av Mats Karlsson.