Ernst Feldts anor


Här följer min morfars anor.

Några förklaringar:
  Numreringen är gjord enligt systemet att en persons far har personens nummer gånger två, medan modern har faderns nummer plus ett.
  Ett frågetecken FÖRE ett nummer innebär att det är osäkert om personen ifråga är den rätta föräldern. Ett frågetecken EFTER en viss uppgift (ort, datum) innebär att just denna uppgift är osäker.
  Länet är Västmanland (U), om inte annat anges
  Förnamn är standardiserade till modern stavning, men inte alltid i dess grundform (exvis förekommer Kajsa och Stina istf Katarina och Kristina). Efternamn anges i den vanligast förekommande formen för resp. ana (exvis Ersson istf Eriksson).
  För att spara utrymme förkortar jag Fellingsbro Fbr, Skinnskatteberg Skb, Gunnilbo Gu.

Källor är främst husförhörslängder, dop-, vigsel- och dödslängder. Källan (VSH) är Västerås Stifts Herdaminne, (BMG) är Birgitta Modin-Gjerling, (GR) Gunne Ramberg, (LB) Lars Bagge (via DIS), (CB) Christer Björkström (via DIS), (JS) Jan Sjölander (via DIS), (SK) Sigurd Kjellberg (via DIS) och (CH) Christer Hellholms hemsida. Tack!

Maila mig!

 
1) Ernst Albert Feldt
f 17.2 1912 i Geddeholm, Irsta, g 1940, d 26.1 1984
halvsyskon: Börje, Brita, Kerstin

GENERATION I:
2) Johan Axel Johansson båtbyggare, snickare
f 27.11 1886 i Nybynäs, Kärrbo, d 8.9 1933
syskon: Johan Algot (10.7 1888-6.7 1949), Karl Georg (31.5 1894-6.6 1985), Anna Sirena (f 30.3 1896), Sven Vilhelm (30.7 1900-8.12 1991), Anna Maria (f 1902)
3) Gerda Mathilda Feldt
f 10.1 1896 i Enbo, Geddeholm, Irsta, d 11.5 1971
syskon: Johan Albert (1873-?), Emma Kristina (1.9 1874-4.7 1945), Johan Albert (29.9 76), Karl (1880-?), Eugenia Vilhelmina (6.7 81-16.7 1947), Ester Sofia (6.11 83-24.7 1963), Edla Maria (21.12 84-10.6 1977), Anna Lovisa (4.10 87-21.8 1977), Karl Algot (2.2 89-22.3 1967), Olga Kristina (9.10 92-3.3 1975)

GENERATION II:
4) Johan Vilhelm Johansson tegelbruksarbetare
f 23.11 1863 i Stentorp, Rytterne, g 9.10 1896, d 10.10 1939
5) Anna Josefina Fornstedt
f 6.4 1862 i Flosta, Altuna, d 25.7 1942

6) Karl Johan Fält grenadjär
f 20.5 1850 i Vretlunda, Fellingsbro (T), g 3.11 1872, d 28.12 1925
syskon: Anna Stina (19.1 1845), Carolina Sophia (30.7 47)
7) Karolina Vilhelmina Brandhill
f 14.7 1853 i Södra Soldattorpet, Berga, Vedby, Badelunda, d 6.1 1947

GENERATION III:
8) Okänd
9) Anna Katarina Andersdotter
f 2.9 1830 i Spadtorp, Västra Skedvi
syskon: styvsyster Maja Stina (f 3.10 1825), Lars Olof (f 13.10 1832), Brita Lena (f 2.7 1834), Anders (f 22.10 1835)

10) Okänd
11) Johanna Fornstedt
f 30.4 1833 på Fornby ägor, Möklinta, d 31.10 1929

12) Anders Lundfeldt husar
f 18.6 1823 i Västra Sörby, Fbr, g 23.10 1842, d 24.11 1878.
syskon: Karl, Stina Cajsa (19.12 20), Anna (8.10 25), Malena (18.12 30), Per (20.4 33), Karl (22.6 37)
13) Anna Sofia Wester
f 10.10 1822 i Västvalla, Fbr, d 19.12 1896.
syskon: Kajsa (31.1 12), Stina (14.7 14), Lars Erik och Johan Olof (6.11 19, Lars d 20), Anders Petter (16.11 25), Magdalena (4.8 38)

14) Carl Erik Brandhill soldat
f 3.1 1825 i Bovallen, Lisjö, Munktorp, g 19.11 1850, d 26.1 1889.
syskon: Anders Gustaf (27.8 27-6.12 1923), Lars Fredrik (7.6 29-16.4 1904)
15) Carolina Tibblin
f 3.9 1824 i Lundby, Tibble, Badelunda, d 5.8 1853
syskon: Sophia (21.6 17), Eva Lovisa (26.11 21)

GENERATION IV:
18) Anders Larsson torpare
f 19.3 1803 i Tålbo, Västra Skedvi, g 26.1 1829
halvsyskon: Ingrid (f 27.1 1790), Kristina (f 23.9 1791), Anna (f 1.10 1793), syskon: Brita (f 28.8 1805), Lars (f 26.2 1808)
19) Brita Olsdotter
f 24.9 1801 i Oppeby, Fellingsbro

22) Olof Fornstedt soldat
f 1.8 1806 på Heby ägor, Västerlövsta, d 2.9 1884
23) Brita Andersotter
f 6.1 1808 på Åhls ägor, Västerlövsta, d 11.9 1892

24) Petter (Per) Lind husar
f 14.4 1796 i Lund, Fbr, g 26.9 1819, d 16.10 1881
syskon: Anders (83), Lars (86), Jan (93)
25) Catharina Nilsdotter
f 11.11 1795 i Hällby, Fbr, d 25.11 1864
syskon: Kerstin (97), Maria (98-99)

26) Erik Wester husar
f 20.7 1787 i Hällby, Fbr, g 31.10 1811, d 29.3 1851 i "håll och stygn"
syskon: Kajsa (76), Anna (81), Anders (84), Brita (90)
27) Kerstin Jansdotter
f 11.7 1790 i Västvalla, Fbr
syskon: Lars (85), Anders (87)

28) Per Mattson
f 23.8 1791 i Bovallen, Lisjö, Munktorp, g 5.12 1823, d 1.8 1843
syskon: Stina (88), Anna (94-95), Mats (18.2 98)
29) Margaretha Gustava Broberg
f 16.12 1798 i Bovallen, Lisjö, Munktorp
syskon: Brita Stina (87), Anna Lisa (90), Jan Peter (99), Eva Helena (1801)

30) Erik Tibblin grenadjär
f 2.3 1794 i Snaret, Sörby, Hubbo, d 2.4 1874
31) Anna Stina Andersdotter
f 23.12 1788 i Avesta (W), d 9.5 1874

GENERATION V:
36) Lars Andersson hemmansägare, kyrkvärd
f 22.12 1774 i Alvesta, Västra Skedvi, g 3.10 1800
tvillingbror: Olof
37) Anna Mårtensdotter
f 9.1 1768 i Alvesta, Västra Skedvi
syskon: Johan (13.1 1756-30.5 1777), Hans (29.5 1762), Peter (24.7 1771), Anders (12.4 1776-12.5 78)

38) Olof Larsson
39) Anna Andersdotter

44) Jonas Hede Hansson soldat
f 24.3 1777 i Åsbo, Västerlövsta, g 2.12 1802, d 21.10 1811
45) Kerstin Olsdotter
f 4.4 1776 i Boda, Nora, d 21.6 1822

46) Anders Olsson torpare
f 1778 i Västerlövsta
47) Sara Jansdotter
f 1776 i Altuna

48) Anders Markusson
f 22.2 1761 i Öby gård, Fbr, g 3.6 1784
49) Stina Andersdotter
f 1.2 1753 i Lund, Fbr
syskon: Anna (47-?), Maria (50-52), Anna (57)

50) Nils Larsson
f 18.2 1769 i Hällby, Fbr, g 23.2 1792
syskon: Olof (71-72), Kerstin (81), Anna (78)
51) Stina Andersdotter
f 5.10 1761 i Stensta, Fbr, g 23.2 1792, d 20.8 1803
syskon: Anders (68)

52) Nils Andersson
f 17.2 1748 i Nederby, Fbr
syskon: Erik (45), Karin, Kerstin (52), Anders (55-?), Anders (59-68)
53) Anna Ersdotter
f 17.2 1750 i Hällby, Fbr

54) Jan Larsson rusthållare
f 11.3 1751 i Västvalla, Fbr, g 11.10 1772, d 7.3 1820
55) Kerstin Andersdotter
f 7.4 1753 i Nyckelby, Fbr, d 15.4 1816

56) Matts Persson
f 29.3 1755 i Plöjningen, Skinnskatteberg, g 2.12 1787, d 12.2 1813
syskon: Jakob (52), Petter (58), Anders (62), Stina (65), Anna (66), Brita (69), Olof (13.3 73)
57) Katarina Persdotter
f 28.6 1753 i Tarmansbo, Gunnilbo, d 17.3 1819
syskon: Susanna (46-49), Greta (48-56), Johan (50), Kristina (57), Elisabet (59), Peter (61), syster (64)

58) Per Broberg skräddare
f 25.4 1760 i Brotorpet, Ramnäs, g 29.9 1786, d 11.2 1853
syskon: Anna f 26.10 1750, Christina f 22.8 1755, Brita f 20.11 1764, Jan f 1768, Sara f 6.11 1769
59) Brita Wallman
f 2.3 1764 i Skullbo, Bovallen, Lisjö, Munktorp, d 4.2 1855
syskon: Erik f 1761, d 1761, Anna Stina f 1767

60) Anders Olsson
f 2.11 1756 i Herrsveden, Kumla, g 27.2 1791, d 28.11 1800
61) Brita Olsdotter
f 15.1 1769 i Stora Kyringe, Björksta

62) Anders Lönqvist
f 19.11 1757 i Myrkarby, Vittinge, g 30.12 1787
63) Sara Käpp
f 25.3 1768 i Åsbo, Grytnäs (W)
syskon: Hekena (55), Kristina (58), Elisabet (61), halvsyskon: Anders Björkström Käpp (98) (CB)

GENERATION VI:
72) Anders Larsson
f 11.3 1746 i Alvesta, Västra Skedvi
73) Kerstin Olsdotter
f 27.5 1749 i Skedvi, Västra Skedvi

74) Mårten Mårtensson
f 1.2 1730 i Västra Skedvi, g 1751
75) Kristina Johansdotter
f 4.12 1731 i Västra Skedvi

88) Hans Ersson
f 30.9 1729 i Torbo, Västerlövsta
89) Maja Jansdotter
f 12.12 1745 i Västerlövsta

90) Olof Persson
f 28.11 1738 i Boda, Nora, d 20.4 1801
91) Marareta Olofsdotter
f 7.1 1741 i Norr Åsbo, Nora

96) Markus Larsson
f 1724
97) Maria Persdotter
f 1724

98) Anders Lundgren dragon, husar
f 2.2 1724 i Berga, Fbr, g 17.2 1745, d 22.10 1794
99) Katarina Ersdotter
f 29.9 1719 i Västvalla, Fbr, d 17.10 1760 av lungsot

100) Lars Nilsson
f 23.9 1741 i Hällby, Fbr, g 1762, d 26.1 1789
syskon: Ingrid (40), Anna (46), Anders (50), Nils (53)
101) Katarina Olsdotter
f 1743 i Fbr, d 1799

102) Anders Olsson
f 28.12 1722 i Hökasta, Fbr
103) Kerstin Jansdotter
f 1724

104) Anders Ersson
f 22.10 1708 i Urvalla, Götlunda, g 11.11 1744, d 26.1 1770
105) Karin Nilsdotter
f 1721

106) Erik Olofsson
f 14.1 1718, g 4.10 1741, d 1780
107) Anna Olsdotter
f 17.2 1723 i Ullersätter, Näsby (T), d 5.4 1777
syskon: Anders, Per, Nils

108) Lars Andersson
109) Brita Nilsdotter

110) Anders Andersson Wester
f 1722, d 1761
111) Karin Ersdotter
f 5.6 1726 i Nyckelby, Fbr

112) Per Jakobsson
f 15.11 1729 i Skilån, Skb, g 1751
syskon: Tomas (30), Jakob (25.3 32) g.m. Kerstin nedan
113) Brita Matsdotter
f 17.11 1732 i Plöjningen, Skb
syskon: Anna (29.1 26), Erik (27-42), Kerstin (20.3 31) g.m. Jakob ovan, Brita (32-95), Lisa (23.5 36), Mats (8.4 38)

114) Per Ersson
f 1716 i Tarmansbo, Gu, g 54
syskon: Olof (20-?), Lars (21), Olof (27)
115)Margareta Persdotter
f 1726

116) Pär Erlandsson
f 31.5 1722 i Gåsvad, Ramnäs, g 8.10 1749
syskon: Nils (20)
117) Anna Mattsdotter
f 24.1 1729 i Rävnäs, Ramnäs, d 16.4 1770
syskon: Maria (24)

118) Hans Wallman lantjägare
f 24.1 1713 i Sörby, Ramnäs, g 20.9 1759, d 13.1 1794
syskon. Per Johan (15), Kerstin, Anna
119) Brita Ersdotter Wernik
f 10.12 1734 i Övre Rönningen, Skb (GR), d 4.3 1787
syskon: Anna (31-50), Kerstin (33)

120) Olof Nilsson "ryttare"
f 2.12 1727 i Sörby, Norrby, g 28.10 1755, d 3.2 1757
121) Anna Andersdotter
f 7.9 1733 i Herrsveden, Kumla, g 28.10 1755, d 18.2 1807
syskon: Brita (30), Maria och Lars (40, Lars dödfödd), Kierstin (44), xxx (48-49)

122) Olof Persson
f 6.9 1744 i Stora Kyringe, Björksta
syskon: Erik (28), Anna (33), Catharina (36)
123) Christina Ersdotter
f 28.9 1746 i Linda, Tillinge (C)
syskon: Johanna (45), Brita (49), Lars (51), Sophia (56-65), Margetha (59), Johan (61)

124) Anders Ersson
f 3.11 1726 i Myrkarby, Vittinge, g 2.11 1756, d 29.3 1787
125) Sara Olsdotter
f 8.11 1720 i Hedeby (Heby), Västerlövsta, d 1.1 1788

126) Johan Kiepp
f 15.10 1724 i Knallasbänning, Grytnäs, g 18.10 1747, d 8.11 1799
syskon: Sara (21), Peter (23), Magdalena (26), Erik (37) (CB)
127) Sara Persdotter
f 5.10 1720 i Moren, Risbyn, Grytnäs, d 3.11 1791

GENERATION VII:
144) Lars Andersson
f 6.12 1711 i Alvesta, Västra Skedvi, g 12.10 1740
145) Barbro Olsdotter
f 12.10 1712 i Västra Skedvi

146) Olof Johansson
f 10.11 1715
147) Karin Hansdotter
f 26.8 1726

148) Mårten Hansson

176) Erik Bengtsson Frimodig
f 1690 i KIla, Västerlövsta
177) Karin Hansdotter
f i Västerlövsta

180) Per Olofsson
f 2.9 1717 i Boda, Nora, d 26.10 1767
181) Karin Jansson

182) Olof Ersson
183) Brita Ersdotter

150) Johan Olofsson

196) Velam Bark korpral i Västml reg

198) Erik Dahlström husar
f 1681
199) Kerstin Olofsdotter

200) Nils Larsson
f 1709
201) Annika Karlsdotter (namn oklart)
f 1712, d 1759

204) Olof Svensson
syskon: Lars, Erik

208) Erik Ersson

214) Olof Olofsson
f 1684, d 17.3 1757
215) Kerstin Andersdotter
f 25.2 1700 i Sverige (?), Näsby
syskon: Maria (19.5 01), Anders (28.12 02-?), Katarina (17.1 04), Anders (18.6 05)

222) Erik Abrahamsson
f 1700, d f1736
223) Anna Andersdotter
f 1700, d 19.3 1767

224) Jakob Pålsson
f 1697 i Skb, d 1766 (BMG)
syskon: Brita (88), Anna (91), Kerstin (92)
225) Kerstin Hansdotter
f 3.3 1700 i Skilån, Skb, d 12.2 1754 (CH)
syskon: Per (1688), Mattias (89), Jakob (92), Anna (94), Sara (96), Brita (1702-68), Maria (04)

226) Mats Ersson Söderberg
f x.3 1693 i Malingsbo, Söderbärke (W), g 1723, d 21.3 1772
syskon: Hans (84), Johan (89), Anders (91), Nils (99), Anna (1703)
227) Kerstin Ersdotter
f 1706, d 1787

228) Erik Ersson
f 27.2 1686 i Tarmansbo, Gu, g 1712
syskon: Per (76), Kerstin, Margta
229)Margareta Persdotter
f 1692, d 1761

232) Erland Nilsson
f 12.12 1693 i Gåsvad, Ramnäs, d 6.5 1753
syskon: Lars, Per, Anna
233) Anna Mattsdotter
f 4.1 1682

234) Matts Eliasson
f i Sörby, Ramnäs, g 12.4 1721, d 1729
syskon: Johan, Elias, Kerstin, Brita (1701), Olof
235) Brita Persdotter
f 28.9 1699 i Rävnäs, Ramnäs, d 17.2 1752
syskon: Anna

236) Erik Andersson
f 15.2 1685, g 1717
237) Brita Hansdotter
f 4.2 1685 i Sörforsby, Ramnäs, d 1753

238) Erik Jansson Wernik
f 25.9 1705 i Övre Rönningen, Skb, g 6.9 1730, d 1736
syskon: Erik (1692), Anna (93), Brita (96-97), Margareta (98), Maria (99), Johan (1702), Wernik (07-08), Jonas (f,d 09), Wernik (10-58) (LB)
239) Brita Jansdotter
f 11.3 1706 i Björkviken, Skb (GR)
syskon: Anders, Karin

240) Nils Andersson
241) Karin Olsdotter

242) Anders Persson
f 8.5 1701 i Wiggby, Romfartuna, g 1732, d 17.5 1769
syskon: Matts (31-32), Maria, Karin
243) Margareta Göransdotter
f 31.8 1711 i Klockaregården, Kumla, d 7.3 1773
syskon: Kerstin (?)

244) Per Ersson
f 1695 i Lilla Bodarne, Björksta, g 1725, d 16.5 1769
245) Anna Jansdotter
f 21.12 1705 i Kråmsta, Teda (C)

246) Erik Larsson
f 1709
247) Brita Olsdotter
f 24.5 1719 i Linda, Tillinge

248) Erik Olofsson
249) Kerstin Olofsdotter

250) Olof Johansson
251) Kerstin Ersdotter
f i Hedeby, Västerlövsta
syskon: Brita (3.9 1701), Anders (10.9 03), Erik (1.5 05), Mats (9.7 06-11.4 07), Lars (4.1 08), Malin (21.3 10), Brita (5.12 11), Olof (24.6 13), Annika

252) Johan Olsson Kiäpp soldat
f 6.10 1698 i Klintbo, Grytnäs, g x.10 1720, d 22.8 1756
syskon: Anders (d 1765)
253) Anna Persdotter
f 9.3 1695 i Knallasbänning, Grytnäs, d 18.5 1772

GENERATION VIII:
288) Anders Larsson nämndeman
f 11.5 1687 Forsby, Köpings lfs, g 9.10 1710, d 9.11 1775
289) Katarina Olsdotter
f 1688 i Västra Skedvi, d 1725

290) Olof Andersson
291) Brita Larsdotter

293) Okänt namn
f 1694

430) Anders Larsson

448) Pål Olofsson
f 1655 i Ekshärad (S) (BMG)
449) Kerstin Tomasdotter
f 1655 i Söderbärke (BMG)

450) Hans Persson masmästare
d 13.1 1661 i Skilån, Skb, d 3.3 1745 (CH)
451) Anna Matsdotter Mineur
f 11.11 1666 i Kärrgeten, Skb, d 11.4 1730 (CH)
syskon: Sara (27.1 61), Jakob (63), Elisabet (16-18.6 81), Maria (3.1 83-1.1 1766)

452) Erik Hansson bergsman
453) Karin Andersdotter

454) Erik Matsson
f 1656, d 1741
455) Anna Eriksdotter
f 1671, d 1749

456) Erik Knutsson
f 1646
457) Margta Persdotter
f 1650

464) Nils Erlandsson
465) Sara

466) Matts Mattsson
467) Anna

468) Elias Mattsson
469) Anna

470) Pär Staffansson
syskon ?: Karin
471) Anna Persdotter
f i Rävnäs, Ramnäs
syskon: Margareta, Kerstin, Olof, Matts

474) Hans Nilsson

476) Johan Werniksson
f 29.5 1664 i Söderbärke, g 24.6 1691, d 29.8 1742 (LB)
477) Anna Johansdotter
f 1670 i Aspebo, Skb, d 1719 (LB)
syskon: Ingeborg (69), Sven (73-1734), Brita (78), Karin (81-84)

478) Johan Andersson
479) Kerstin Andersdotter

484) Per Mattsson
f 1.2 1671 i Myrby, Romfartuna, g 1709, d 5.5 1748
485) Brita Olsdotter
d 1743 (?)

486) Göran Samuelsson klockare i Kumla
f 30.11 1676 i Klockaregården, Kumla, g 23.10 1710, d 2.1 1751
syskon: Anna, Margeta
487) Anna Andersdotter
f 22.5 1688 i Norrhusta, Kumla, d 7.5 1750
syskon: Nils, Erik, Anders, Margeta, Olle, Bryniel

488) Erik Pedersson
489) Karin Persdotter

490) Johan Larsson

494) Olof Larsson
495) Brita Olsdotter

502) Erik Ersson
f 1675 i Västerlövsta, g 1700, d 18.2 1742
syskon: Anders
503) Malin Andersdotter
f 8.6 1677 i Sättersbo, Västerlövsta, d 10.2 1742
syskon: Anders, Lars, Erik, Olof

504) Olof Andersson
f i Smedsbo, Grytnäs, g 3.10 1697
505) Malin Ersdotter
f i Klintbo, Grytnäs

506) Per Andersson Svala soldat
507) Anna Halvarsdotter
f 1665, d 7.8 1738

GENERATION IX:
576) Lars Andersson Bergman (SK)
d c1692 i Köpings lfs (SK)
577) Katarina Eriksdotter (SK)
f 1667 i Köpings lfs, d 1692 (SK)

578) Olof Jonsson (SK)
579) Kerstin Hansdotter (SK)
f 1663 i Fbr, d 1704 (SK)

896) Olof Simonsson
897) Marit Pålsdotter
f 1626 i Ekshärad, d 1716 i Skb (BMG)

898) Tomas Tomasson
899) Brita Jakobsdotter

900) Per Hansson
901) Brita Pedersdotter

902) Mattias Mineur
f 1632 i Skärviken, Skb, d 5.4 1697 i Nyckelviken, Ramsberg (CH)
syskon: Jakob (41)
903) Anna Andersdotter
f 29.4 1639 i Kärrgeten, Skb, d 26.4 1713 i Nyckelviken, Ramsberg (CH)

942) Per Mattsson
f i Rävnäs, Ramnäs
syskon: Olof
943) Margareta

952) Wernik Ersson
953) Maria Mattsdotter

954) Johan Svensson
f 1640 i Skb, d 1683 (LB)
955) Brita Ersdotter
f 1648 i Skb, d 1726 (LB)
syskon: Hans (44), Karin (46), Henrik (53), Margareta (57), Göran (59), Malin (62-1731), Anna (66-1734)

968) Matts Persson
969) Karin Mattsdotter

972) Samuel Göransson klockare i Kumla
f 6.2 1642 i Kumla, g 14.10 1675 i Irsta, d 27.1 1720
syskon: Per (d 65), Olaus (d 69), Anna (d 65), Margareta (d 67), Anders (d e63 i Sthlm) (VSH)
973) Margareta Knutsdotter
f 1643 i Stora Tuna (W), d 1726 (VSH)
syskon: Andreas Canuti Brodinus kyrkoherde i Irsta

974) Anders Ersson
f 23.11 1662 i Norrhusta, Kumla, g 1685, d 23.6 1732
syskon: Jan
975) Anna Brynielsdotter
f 13.11 1667 i Bergkarstorp, Aldersbo, Kumla, d 20.12 1750
syskon: Nils, Brita

1004) Erik Eriksson
1005) Karin Matsdotter

1006) Anders Larsson
1007) Brita Olofsdotter

GENERATION X:
1154) Erik Olofsson (JS)
f c1635 i Köping, d 1691 (JS)
1155) Kerstin Jansdotter (JS)
f c1635 i Köping, d 1692 (JS)

1158) Hans Mårtensson (SK)
d 1703 i Fbr (SK)

1794) Påvel Larsson

1804) Jacques Mineur kammarskrivare, bergsman
f 1611 i Couvin, Belgien, d 1692 i Färna, Gunnilbo (CH)
1805) Jenne Hindrichsdotter
f 1605 i Belgien, d 25.6 1692 i Färna, Gunnilbo (CH)

1806) Anders Nilsson
d 1671 i Skb (BMG)
1807) Brita Göransdotter

1884) Matts Olsson
1885) Margareta

1908) Sven Svensson
d 1686 (LB)
1909) Ingeborg Göstasdotter
d 1675 (LB)

1910) Erik Pedersson
f 1601 i Skb, g 1644, d 1700 (LB)
1911) Anna Henriksdotter
f 1617 i Västerfärnebo, d 1705 (LB)

1944) Georgius Olai Dalekarlus (Jöran Olofsson) kaplan i Kumla
f 1597 i Järna, Nås (W), g 1631, d 1.5 1654 (VSH)
1945) Margareta Göransdotter
d 1671
syskon: bror, syster, Anna (d 1654), Brita (d 75), syster, Andreas, Johannes, Olof (d 69), Per (d 56?), Samuel (d 65), Kerstin (x.4 16-96) (VSH)

1946) Knut Brodin
ogift

1948) Erik Ersson
f i Norrhusta
syskon: Margeta, Kerstin
1949) Brita Ersdotter

1950) Bryniel Nilsson
1951) Anna Olofsdotter

GENERATION XI:
3608) Anthoine Le Mineur storkolare
f 1580 i Couvin, Belgien, d 1656 i Österbybruk, Film (C) (CH)

3890) Georgius Joannis Harakerensis (Jöran Jönsson) kyrkoherde i Kumla
f i Färdskär, Haraker, g 1608, d 28.9 1653 (VSH)
3891) Andersdotter
syskon: Jacob, syster (VSH)

?3896) Erik Mattsson
?3897) Margeta

GENERATION XII:
7782) Andreas Joannis Arosiensis (Anders Jönsson) kyrkoherde i Kumla
f i Västerås, d 10.9 1620 (VSH)
7783) Anna

 

Sidan uppdaterad 22.7 2014 av Mats Karlsson.