Erik Karlssons anor


Här följer min farfars anor.

Några förklaringar:
  Numreringen är gjord enligt systemet att en persons far har personens nummer gånger två, medan modern har faderns nummer plus ett.
  Ett frågetecken FÖRE ett nummer innebär att det är osäkert om personen ifråga är den rätta föräldern. Ett frågetecken EFTER en viss uppgift innebär att just denna uppgift är osäker. k.o. betyder källa okänd.
  För att spara utrymme har jag förkortat Fjällsjö Fs, Junsele Ju och Anundsjö An.

Källor är främst husförhörslängder, dop-, vigsel- och dödslängder.
  Årtal då en ana kom till en viss gård anges mellan //. Uppgifterna är hämtade från Agneta Olofssons "Fjällsjö byar och gårdar" (FBG) eller "Junsele bönder" (JB) om inte annat anges. Ett "f" före ett årtal betyder att anan kommit till gården före året. Uppgifter om syskon före 1800-talet kommer också oftast från dessa källor.
  Andra källor är släktforskarna Gösta Stén (GS) och Bo Mårdberg (BM) samt Hotings Hembygdsförening (HH).

Maila mig!
 
1) Erik Oskar Karlsson
f 5.6 1889 i Stensvattnet 4, Fjällsjö (Y), g 6.4 1917, d 14.8 1974
syskon: Nils Peter (26.6 1883-18.10 1953), Jonas Axel (7.3 85-8.5 1920), Kristina Karolina (16.2 87-12.8 1940), Johan Emanuel (14.2 91-16.7 1982), Karl Albin (13.5 95, försvunnen jan 1914), Sara Andrietta (13.12 96-1974), Inga Maria (3.3 99-19.4 1970), Elias August (8.12 1900-19.9 91), Lydia Augusta (1.12 03-94), Anna Katarina (6.6 05-25.1 91), Olof Ingemar (4.5 08-95)

GENERATION I:
2) Karl Jonas Nilsson
f 14.7 1851 i Stensvattnet, Fs, g 14.5 1883, d 7.9 1907
syskon: Kristina Karolina Nilsdotter (1.7 1849)
3) Katarina Maria Ingelsdotter
f 19.4 1862 i Stensvattnet 4, Fs, d 2.2 1942
syskon: Nils Peter (4.12 64-24.4 1932), Anna Kristina (12.2 66), Kristina Andrietta (25.4 69), Ingel August (30.1 71), Abraham Otto (21.2 73), Erik Oskar (dövstum, 16.12 73-3.4 1905), Märta Brita (8.12 75), Sara Helena (16.1 77), Kristina Dorotea (24.10 78)

GENERATION II:
4) Nils Josef Jonsson Styf
f 12.2 1824 i Betarsjönäset, Junsele (Y), g 1848, d 17.2 1851
5) Kajsa Stina Karlsdotter
f 26.11 1823 i Hällvattnet, Fs, d 5.8 1903
syskon: Anna Brita (30.9 1826), Sara Greta (17.2 37-11.4 1927)

6) Ingel Petter Olofsson
f 2.9 1837 i Stensvattnet 3, Fs, g 30.12 1860, d 14.3 1901
syskon: Abraham (5.5 1825), Brita Maja (13.4 41), Kajsa Stina (14.8 43), Nils Anders (6.6 46), Erik Olof Älg (17.8 49-27.4 1934), Abraham (14.6 56)
7) Kajsa Dorotea (Dea) Nilsdotter Borg
f 19.11 1836 i Tarasjöberget, Junsele, d 20.5 1896

GENERATION III:
8) Jonas Nilsson
f 16.10 1795 i Krånge, Ju, d 29.5 1861
halvsyskon: Karin (1770), Nils (78), Appollonia (74-88).
syskon: Jöns (f,d 88), Margareta (28.7 89), Johan (3.8 91), Appollonia (19.10 94)
9) Kristina Josefsdotter
f 20.1 1801 i Laiksjön, Åsele (AC), d 16.5 1882
syskon: Jakob (1787), Mikael (90), Jon (92), Pål (95), Olof (96), Lisa Kajsa (98), Maria Brita (1804)

10) Karl Hansson
f 10.1 1794 i Stockholm, g 30.3 1822, d 23.5 1879
syskon: Johan (f 30.4 1796), Fredrik (f 1797?)
11) Kristina Ersdotter
f 30.5 1795 i Backe, Fs, d 25.12 1885
syskon: Per (29.9 1803), Anna Greta (15.2 05), Sara Kajsa (24.5 08), Erik (26.10 13), Maria Brita (14.3 16)

12) Olof Ingelsson
f 6.9 1803 i Backe, Fs, g 1829, d 21.8 1891
syskon: Stina Brita (17.9 1801-15.3 83)
13) Maria Abrahamsdotter
f 3.6 1811 i Bodum, Fs, d 26.9 1883
syskon: Petrus (23.8 1795), Olof (26.5 97-4.6 98), Kajsa Stina (9.7 1799), Dorotea Apollonia (10.7 1801-23.6 37), Sara (26.2 04), Anna Greta (21.2 08), Abraham (7.2 1809)

14) Nils Olofsson Borg soldat, kallades "Bommen"
f 14.9 1815 i Åkerbränna, Ju
15) Kajsa Helena Ersdotter
f 14.10 1804 i Tarasjöberget, Ju
syskon: Anna Lisa (9.3 1807), Daniel (5.2 10), Märta Margareta (13), Erik (26.2 15), Eva Dorotea (11.6 17), Per (19.10 19) (BM)

GENERATION IV:
16) Nils Nilsson
f 22.7 1745 i Krånge 2, Ju, 2g 9.4 1787, d 17.1 1826
enda barn
17) Karin Jönsdotter
f 12.12 1753 i Hallen, Hammerdal (Z), d 8.4 1841

18) Josef Bryngelsson klockare
f 1763 i Lögdträsk, Fredrika (AC), g 1786, d 1819
syskon: Kristina (1765), Katarina (68), Pål (70), Elisabet (73), Per (76), Daniel (77), Sofia (80), Erik (81)
19) Märet Mikaelsdotter
f 1763 i Almsele 1, Åsele
syskon: Ingeborg (7.12 1744), Elisabet (x.2 47), Olof (49), Karin (51), Kerstin (54), Gertrud (57), Brita (60), xxx (f,d 67), Mikael (68) halvsyskon: Kajsa (85) (GS)

22) Erik Ersson
f 1766, g 24.6 1792
23) Kristina Persdotter
f 5.12 1772 i Eden 3, Ju
syskon: Salomon (2.4 1758-x.2 82), Gertrud (7.5 59), Sara (8.1 62), Ingeborg (12.4 64), Anna (8.3 67-x.2 82), Susanna (8.3 70-x.2 82), Kristina (5.12 72), Katarina, (19.5 75), Anders (31.1 80-82)

24) Ingel Ivarsson
f 23.10 1779, g 24.6 1801
syskon: Per (20.7 1774), Anders (16.9 76), Fredrik (2.9 81-24.8 1806), Nils (3.12 83), Olof (1.10 86), Sara Märta (11.9 89), Maja Stina (23.12 92), Brita Lena (9.7-7.9 94), Erik (15.4 96)
25) Brita Olofsdotter
f 6.2 1771 i Frostviken (Z), d 7.7 1847

26) Abraham Persson
f 5.8 1770 i Backe, Fs, g 12.10 1794, d 5.2 1850
syskon: Olof (67-75), Dordi (71-82), Appollonia (74-1845), Kristina (76-77), Johan (f,d 78)
27) Katarina Persdotter
f 19.5 1775 i Eden, Ju, d 26.10 1839

28) Olof Nilsson, handlare
f 1778, g 30.5 1802
29) Elisabeth Danielsdotter
f 22.4 1771 i Åkerbränna, Ju

30) Erik Danielsson
f 1.9 1776 i Åkerbränna, Ju, g 23.3 1800, d 7.11 1854
tio syskon (BM)
31) Märta Persdotter
f 28.1 1788 i Anundsjö (Y), d 8.8 1857

GENERATION V:
32) Nils Jonsson
f 1711 i Kyrkbyn, Krånge, Ju, g 23.12 1744, /1744 Krånge 2/, d 7.7 1745
syskon: Erik, Per (1.3 1718-11.3 44), Anna
33) Karin Ersdotter
f 1704 i Krånge 2, Ju
syskon: Brita, Daniel, Olof (25.3 1690-1737), Märet (15.3 93), Kristina (1710), Ingeborg

34) Jöns Mårtensson
f 28.6 1720 i Hallen, Hammerdal
35) Elisabet Olofsdotter
f 12.8 1730 i Hallen, Hammerdal

36) Bryngel Larsson
döpt 20.6 1736 i Lögda, Fredrika, g 1762, d 1.10 1803
syskon: Lars (1738), Per (döpt 20.3 38, d 20.1 1806), Anna, Cecilia (döpt 20.6 40, d 1823), Malin (44)
37) Elisabet Pålsdotter
f 1.4 1737 i Bredträsk, Nordmaling (AC), d 9.6 1810

38) Mikael Olofsson häradsdomare
f 15.7 1714 i Risbäck 3, An, 1g 22.12 1743, d 1787
39) Karin Jonsdotter
f 26.3 1714 i Gafsele, Åsele, d 1783
syskon: "Rike-Per"

46) Per Salomonsson
f 12.3 1732 i Eden 3, Ju, g 1.1 1758, d 26.3 1784
syskon: Anna (14.9 1721), Kerstin (x.8 23), Sara (25), Gertrud (28), Malin (30), Salomon, Jon, Karin (10.5 45), Ella (20.12 47-x.8 48)
47) Ingeborg Andersdotter
f 21.12 1734 i Eden 4, Ju, d 19.3 1786
syskon: Karin (1733), Olof, Jacob, (40-25.4 1817), Anders (2.9 44), Filip (x.8 50-1.4 51), Dordi (5.3 52)

48) Ivar Ingelsson
f 8.2 1755 i Sunnansjö 4, Fs, g 6.4 1779, d 23.8 1802
syskon: Mats (9.3 1744), Malin och Isak (9.12 45), Brita (18.2 48-53), Sara (22.3 50), Maria (9.10 52)
49) Kerstin Andersdotter
f 30.1 1754 i Lövviken, Tåsjö, Fs, d 31.10 1826
halvsyskon: Maria (d 1729), Anna (6.4 21), Karin (10.7 22), Lisbeta (x.6 24), Anders (13.6 26), Nils (f,d 28), Susanna (f,d 29), Nils (9.3 31-28.2 42), Göran (f,d 33), Sara (28.7 34), Per (26.8 36), Göran (10.8 38)

52) Per Olofsson
f 6.2 1776 i Ådalsliden (Y), g 1.6 1766, d 19.9 1802
53) Appollonia Abrahamsdotter
f 1736 i Kyrkbyn, Ju, d 14.11 1818
syskon: Karin, Kerstin, Johan

54) = 46)

58) Daniel Persson
f 1744 i Sörflärke 4, An, g 1.1 1769, d 24.10 1832
59) Helena Staffansdotter
f 20.6 1746 i Krånge, Ju, d 16.2 1816
fem syskon (BM)

60) = 58)
61) = 59)

GENERATION VI:
64) Jon Olofsson
/1740 Kyrkbyn, Ju/
65) Karin
d 27.5 1745 (67 år)

66) Erik Olofsson
f c1656 i Mo 2, Ju, d 1730
syskon: Per
67) Ingeborg Danielsdotter
f 1670 i Krånge 2, Ju, d 26.2 1744
syskon: Kerstin (1666), Karin (75)

68) Mårten Jönsson
69) Brita

70) Olof Israelsson
71) Beata

72) Lars Bryngelsson "lapp"
douml;pt 14.7 1711 i Lögda, d 1788 i Lögdträsk
73) Kristina Persdotter

74) Pål Danielsson
f 1714 i Mjösjö, Nordmaling, g 27.12 1732, d 1776
75) Karin Matsdotter
f 1716 i Mjösjö, Nordmaling, d 1794

76) Olof Mikaelsson
f 1679 i Risbäck, An, g 1711, d 1715
77) Ingeborg Eriksdotter
f 1688 i Hädanberg, An, d 1728

78) Jon Andersson
f i Eden, Ju, g 22.5 1710, d 1786
79) Elisabet Matsdotter
f i Hällan, Åsele, d 22.2 1738

92) Salomon Persson
f 1686 i Eden 3, Ju, d 21.12 1783
syskon: Elisabet (f,d 1690), Jon (29.10 91)
93) Sara Ersdotter
f 21.12 1702 i Krånge 6, Ju, d 7.8 1783
syskon: Anna (?), Kerstin (1705), Nils (09), Maria (?), Karin (2.2 23)

94) Anders Olofsson
f 1702 i Eden 4, Ju, d 30.1 1767
syskon: Karin, Brita, Kerstin, Erik
95) Gertrud Jakobsdotter
f 1707 i Bölen 1, Ju, d 4.10 1747
syskon: Erik (1705), Per, syster, Appollonia (11)

96) Ingel Mattsson
f 1714 i Hoting 2, Fs, /1748 Sunnansjö 4/, d 24.2 1788
syskon: Karin (1700-77) och Marta (f,d 1700), Jon (30.6 02), Marta (1.4 05), Sara (07-12.4 30), Elias och Olof (22.6 10), Anders /HH/
97) Sara Ivarsdotter
f 2.3 1712 i Sunnansjö 3, Fs, b 2.11 1773
syskon: Anders (22.12 1702), Karin (04 ?), Johan (3.1 05), Erik (09-24.3 72)

98) Anders Andersson Raivi
f 23.9 1685 i Tåsjö 1, Fs, /1722 Lövviken/, 3g e1746, d 30.9 1779
syskon: Göran (1683-5.10 1769), syster, Elisabet (x.12 87-1740), Karin (x.9 91-1769), Sara, Anna (1.10 98), Margareta (1701), Per (17.2 03)
99) Märta Nilsdotter
f 1.11 1713 i Sil 3, Fs, d 27.12 1797
syskon: Mårten (1712), Nils (15), Malin (x.11 16), Sara (x.12 19), Erik (x.3 22), Elin (14.11 24), Kerstin (x.9 26), Brita (x.8 29), Fredrik (19.9 31-9.8 38)

106) Abraham Ersson Trygg båtsman, antagen 1716
f 1692 i Liden, /1746 Kyrkbyn, Ju/, d 3.12 1772
107) Appollonia Andersdotter
f 1725 i Eden 5, Ju, d 21.9 1805
syskon: Kerstin (30.1 1715), Ingeborg, Gertrud (21), Henrik (29)

108) = 92)
109) = 93)

116) Per Danielsson nämndeman
f 3.12 1714 i Norrmesunda, An, 1g 1738, /Sörflärke 1739-81, BM/, d 1783
syskon: Nils (10.6 18), Daniel (4.11 24-1810)
117) Anna Nilsdotter
f 1709 i Yttersel 4, An, d 1754

118) Staffan Persson
f 15.11 1703, g 1745, /1760-80 Krånge, Ju, BM/, d 18.5 1788
119) Elisabet Ersdotter
f 1715, d 22.1 1802

120) = 116)
121) = 117)

GENERATION VII:
132) Olof Olofsson
/1660 Mo 2, Ju/, d 1691

134) Daniel Kristoffersson
f i Krånge 2, Ju
syskon: syster, Erik, Henrik
135) Abrahamsdotter
f i Östnoret, Åsele

?144) Bryngel Ingelsson
?145) Cecilia Larsdotter

148) Daniel Pålsson
f i Finland
149) Karin Pålsdotter
f 1678 i Agnäs, Nordmaling, d 22.7 1732

150) Matts Mattsson
f i Savolax, Finland
151) Elisabet Ersdotter

152) Mikael Mårtensson
f 1648, d 1733
153) Märeta Olofsdotter
f 1652, d 1733

154) Erik Nilsson
f 1665 i Hädanberg, An, d 1759
155) Kerstin Svensdotter
f 1650 i Hädanberg, An, d 1717

156) Anders Jonsson
f 1649 i Eden 3, Ju, d 1731
syskon: Sven, Per (?)
157) Karin Nilsdotter
f i Gafsele, Åsele

158) Mats Pålsson nämndeman
159) xxx (hustru 2)

184) Per Jonsson
/1697-1708 Eden 3, Ju/
?syskon: Sven, Anders (???, JB)
185) Anna Salomonsdotter
f i Eden 1, Ju
syskon: Daniel Edin (=Frida 310), Erik

186) Erik Nilsson
f 1676 i Krånge 6, Ju, g 1698, d 5.2 1731
enda barn
187) Kerstin Olofsdotter
f 1676 i Fs, d 23.11 1757

188) Olof Abrahamsson
f i Eden 4, Ju, g 1697 /1708/
189) Karin Andersdotter
f 1672 i Fs, d 16.3 1746

190) Jakob Pedersson
f 1672 i Bölen 1, Ju, d 10.1 1742
syskon: Lisbeta (1673) + 2 till
191) Märta Danielsdotter
f i Krånge, Ju

192) Mats Jonsson, finne
f c1670/HH/ i Kläppsjö, An, /1708 Hoting 2/, d 1718
syskon: Jakob (f 1657) /HH/
193) Brita Olsdotter
f 1680/78 HH/ i Hoting 1, Fs, d 16.3 1750
syskon: Måns

194) Ivar Andersson
f i Backe 4, Fs, g 1700, /1700 Sunnansjö 3/, d 1712
syskon: Karin, Elias, Erik, Knut, Per
195) Brita Johansdotter
f i Sunnansjö 1, Fs, g 1700, d 1712
syskon: Erik, Marta (1684), dödfött (87), Sara (x.4 92), Lisbeta (10.1 97)

196) Anders Göransson = Frida 202)
f 1660 i Västertåsjö, Fs, /1697 Tåsjö 1/, d 23.8 1742
syskon: syster, Pål, Samuel (?)
197) Gunilla = Frida 203)
f i An, d 1729

198) Nils Ersson Forsström
f 1685 i Fors (Z), g 1710, /1714 Sil 3/, d 29.7 1753
199) Kerstin Nilsdotter
f 7.8 1687 i Sil 2, Fs, d 1741
syskon: Sara (8.11 1695)

212) Erik Pålsson Trygg båtsman, antagen 1687
d 1704

214) Anders Henriksson
f 1678 i Eden 5, Ju, /1708/, d 20.3 1761
syskon: Kristoffer, Ingeborg (1680-25.10 1747), Anna, Johan (89), Margareta (93-16.5 1742), Appollonia, syster
215) Appollonia Grelsdotter
f i Mo 5, Ju, d 1767
syskon: Salomon (1679), Abraham (91), Josef, Jöns (?)

216) = 184)
217) = 185)

218) = 186)
219) = 187)

232) Daniel Persson Ekorn båtsman (BM)
f 1684 i Gafsele, Åsele, g 1713, /1729-35 Sörflärke, An, BM/, d 1735
tjg i 4:e roten 1703-12, fördub i 3:e roten 1715-21 (namn Luut, BM)
233) Ingeborg Nilsdotter
f 1691 i Norrmesunda 3, An, d 1769

? 234) Nils Ersson
f 1666 i Norrflärke 7, An, /1697-99 Yttersel 4, 1699-1703 Sörflärke 3, BM/, d 1726
? 235) Kristina Nilsdotter
f 1659 i Ödsbyn 3, An, d 1730
Alternativt:
234) Nils Jonsson
/1699-1713 Yttersel 4/
235) Elisabeth Jonsdotter

240) = 232)
241) = 233)

242) = 234)
243) = 235)

GENERATION VIII:
268) Kristoffer Danielsson = 862)
f i Krånge 2, Ju
syskon: Olof, Karin
269) Ingeborg = 863)

298) Pål Pålsson
f 1618, d 1729
299) Anna Olofsdotter
f 1644, d 1744

308) Nils Jonsson = Frida 160)
f 1627 i Västerfannbyn, An, d 1718
309) Ingeborg Salomonsdotter = Frida 161)
f i Västerfannbyn, An, d 1707

310) Sven Svensson
f i Hädanberg, An, d 1699
 
312) Jon Andersson nämndeman = ?368)
f i Eden 3, Ju /1679/
313) Malin = ?369)

314) Nils Andersson = 930) = Frida 306), 434)
f 1650, d 1706
315) Ella Henriksdotter = 931) = Frida 307), 435)
d 1711

316) Pål Andersson = Frida 412)
f i Finland (?)
317) Elisabet = Frida 413)
d 1699

?368) = 312)
?369) = 313)

370) Salomon Persson
/1679 Eden 1, Ju/

372) Nils Markusson
f i Krånge 6, Ju /1673-1708/
syskon: Olof, Erik

376) Abraham Israelsson
/1673-1708 Eden 4, Ju/
syskon: Per
377) Marta Eriksdotter

380) Peder Jakobsson båtsman, utsedd 1676
f i Bölen 1, Ju, /1679/, g 1697
syskon: Elisabet, syster
381) Gertrud

384) Jon Jonsson
f c 1630 i Finland, g c1655
385) ? Hindriksdotter /HH/
f i Ruske (?), Ju /HH/

386) Olof Månsson
f c1650 i Hoting 1, Fs, d f1687

388) Anders Knutsson =Frida 420)
f c1630 i Bölen 2, Fs, /1683 Backe 4 /, d 1699
syskon: Olof (=Frida 416), Peder, Gunilla (42)
389) Karin Ingelsdotter =Frida 421)
f i Backe 1, Fs, d 1721 (?)
syskon: Abraham, Olof, Brita, Kerstin (53)

390) Johan Persson
f i Näset 1, Fs, /1693 Sunnansjö 1/, d 1707
syskon: Isak, Elias, Erik, Per, Olof
391) Sara
d 1712

392) Göran Andersson = Frida 404)
d 1685
393) Elisabet Nilsdotter = Frida 405)
f i Tåsjö 1, Fs
syskon: Olof, Erik, Margareta, Jonatan

398) Nils Mårtensson
f i Sil 2, Fs, d 1712
syskon: Olof, syster, Anders, Sara
399) Malin Matsdotter
f i Nordanåker, Ramsele (Y), d 1706

428) Henrik Andersson
f i Eden 5, Ju, /1679-1708/
429) Kristoffersdotter

430) Grels Josefsson
f i Mo 5, Ju, /1697/
syskon: Abraham
431) Kristoffersdotter
f i Krånge 2, Ju
syskon: Daniel, Erik, Henrik

434) = 370)

436) = 372)

464) Per Danielsson
f i Junsele, d 1686
465) Märit Nilsdotter
f i Gafsele, Åsele

466) Nils Hansson
f 1660 i Norrmesunda 3, An, /1686-87 Norrböle 4, 1690-1713 Norrmesunda 3, BM/, d 1743
467) Gölu Andersdotter
f 1651 i Norrböle 2, An, d 1732

? 468) Erik Östensson
/1654-90 Norrflärke 7, An, BM/, d 1704 (?1696, BM)
? 469) Kerstin Nilsdotter
f i Bredbyn 1, An, /1692-1701 Norrflärke 7, BM/, d 1704

? 470) Nils Jonsson
f 1610 /1633-70 Ödsbyn 3, An, BM/
? 471) Anna Jakobsdotter
f i Norrflärke 5, An, d 1695

480) = 464)
481) = 465)

482) = 466)
483) = 467)

484) = 468)

486) = 470)
487) = 471)

GENERATION IX:
536) Daniel Kristoffersson = 1724)
f i Krånge 2, Ju

612) Jon Nilsson
f 1600, d 1675
613) Anna

618) Salomon Sjulsson
d 1656
619) Märit Nilsdotter

620) Sven Jönsson

?736) Anders Jonsson
/Eden 3, Ju/

740) Per Ersson = Frida 1240)
f i Eden 1, Ju /1613-1649/

744) Markus Eriksson
d f1655
745) Karin Nilsdotter
f i Eden 5, Ju
syskon: Hans, syster

752) Israel Abrahamsson = 3044) = 3444)
/1621 Bölen 3, Ju/, d f1627
753) Karin = 3045) = 3445)

760) Jakob Pedersson
f i Bölen 1, Ju, /1642-60/
syskon: syster
761) Kerstin Persdotter
f i Bölen 3, Ju
syskon: syster, Elias, syster, Gunilla, syster, Karin, syster

772) Måns Olofsson "finne"
f i Hoting 1, Fs, /1649, 3 rdr/

776) Knut Andersson "Gamm-Knut" (=Frida 832, 840)
f i Bölen 2, Fs, /1642/, d c1670
syskon: Erik, syster, Kerstin

778) Ingel Abrahamsson (=Frida 842)
/1642 Backe 1, Fs/, d 1689
779) Karin (=Frida 843)
d 1697

780) Per Eriksson
f i Näset 1, Fs /f1660/
781) Jonsdotter
d 1693 (1684, FBG)?

786) Nils Eriksson = Frida 810)
/1658 Tåsjö 1, Fs/
787) Ersdotter = Frida 811)
f i Tåsjö 1, Fs
syskon: Abraham, Anna

796) Mårten Olofsson =Frida 834)
f i Jansjö 2, Fs, /1646 Sil 2/, d 1693
syskon: Jon
797) Kerstin Andersdotter =Frida 835)
f i Bölen 2, Fs, d 1710 (?, FBG)
syskon: Knut, Erik, syster

856) Anders Henriksson
/1655 Eden 5, Ju/, g 1663
857) Marget

860) Josef Grelsson
/1641 Mo 5, Ju/
861) Persdotter
f i Bölen 3, Ju
syskon: syster, Elias, syster, Gunilla, syster, Karin, syster

862) = 268)
863) = 269)

868) = 740)

872) = 744)
873) = 745)

930) = 314) = Frida 306)
931) = 315) = Frida 307)

932) Hans Pederson
/1644-90 Norrmesunda 3, An, BM/, d 1691
933) Karin
f 1631, d 1718

934) Anders Persson
f i Norrböle 2, An /1653-71, BM/
935) Ingeborg
d 1689

? 938) Nils Kristoffersson
f 1607, /1627-73 (?) Bredbyn 1, An, BM/, d f1677

960) = 928)
961) = 929)

962) = 930)
963) = 931)

964) = 932)
965) = 933)

GENERATION X:
1072) Kristoffer Olsson = 3448)
/Krånge 2 tidigt 1600-tal/

1480) Erik Nilsson = Frida 2480)
/1578-1613 Eden 1, Ju, k.o./

1490) Nils Hansson
/1642-79 Krånge 5, Ju/

1520) Peder Jakobsson
/f1617 Bölen 1, Ju/

1522) Per Israelsson = 1722)
f i Bölen 3, Ju, /f1653/
syskon: Abraham
1523) Gertrud = 1723)

1544) Olof Nilsson
f i Finland /f1642 Hoting 1, Fs/

1552) Anders Ersson =Frida 1664, 1680)
f i Bölen 2, Fs, /f1606/

1560) Erik Mikaelsson
f i Näset 1, Fs, /f1629/

1574) Erik Nilsson = Frida 1622)
/f1646 Tåsjö 1, Fs/

1592) Olof Örjansson =Frida 1668)
f i Jansjö, Fs /f1642 Jansjö 2/
syskon: Hans

1594) = 1552)

1722) = 1522)
1723) = 1523)

1724) = 536)

1736) = 1480)

1746) = 1490)

? 1876) Kristoffer Svensson
f 1564 i Sörflärke 1, An (?, BM), /1608-37 Kubbe 7, An, BM/

GENERATION XI:
2960) Nils Larsson = Frida 4960)
/f1556 Eden, Ju, k.o./

3044) = 752) = 3444)
3045) = 753) = 3445)

3104) Erik Persson =Frida 3328, 3360)
f i Bölen 2, Fs

3120) Mikael Mikaelsson
f i Näset 1, Fs /f1629/
syskon: Erik

3184) Örjan Svensson =Frida 3336)
f i Jansjö 1, Fs /f1600/

3188) = 3104)

3444) = 752) = 3044)
3445) = 753) = 3045)

3448) = 1072)

3472) = 2960)

GENERATION XII:
6208) Per Givlögsson =Frida 6656, 6720)
/Bölen 2, Fs/
syskon: Olof

6240) Mikael Ersson
/f1577 Näset 1, Fs/

6368) Sven Spjällsson =Frida 6672)
/f1535 Jansjö 1, Fs/

6376) = 6208)

 

Sidan uppdaterad 21.10 2006 av Mats Karlsson.